Ekwador - wszystko co musisz wiedzieć, informacje praktyczne

Ekwador - wszystko co musisz wiedzieć, informacje praktyczne

Ekwador, mimo, iż jego powierzchnia jest nieomal równa z Polską (Ekwador jest około 10% mniejszy) jest łatwy do przeoczenia na mapie Ameryki Południowej. Otoczony Kolumbią i Peru, wydaje się małym, nic nie znaczącym państwem, zagubionym gdzieś na tym ogromnym kontynencie.

Otavalo
Uliczka w Otavalo, miejscu słynnym z jednego z największych w południowej Ameryce targowisk, gdzie można kupić wyroby z Alpak

Przyjechaliśmy do Ekwadoru z Kolumbii. Moją pierwszą myślą było, że ten kraj będzie taki sam lub prawie taki sam jak jego północny sąsiad. Wydawało mi się, że to jak z Polską i Czechami. Po przekroczeniu granicy niewiele się zmienia. I tutaj był mój pierwszy błąd. Ekwador jest całkowicie różny od Kolumbii! Właściwie, to naprawdę niewiele widać podobieństw pomiędzy tymi krajami.

Pierwszym wrażeniem było – jest znacznie czyściej i spokojniej. Ruch na ulicach bardziej płynny, niż szalony, chodniki i zaułki wyczyszczone, drogi w dużo lepszym stanie, a do biletu na autobus zakupionego z granicy w Tulcan do Otavalo, dostaliśmy po soczku i paczce krakersów na drogę. Zaczęło się świetnie!

O Ekwadorze słów kilka

Ekwador jest krajem unikatowym na skalę światową i to z kilku powodów. Po pierwsze, mieszczą się w nim tak zwane cztery światy. Mamy tutaj Galapagos, wulkaniczne wyspy z oszałamiającą naturą, które zmieniły całą teorię ewolucji Darwina, gdy ten tutaj dotarł. Mamy bogate w faunę i florę gorące wybrzeże. Mamy wysokie góry, Andy, z najwyższym szczytem, nieaktywnym wulkanem, Chimborazo (6310m). A na wschodzie rozciąga się amazońska dżungla.

JAszczurka w Ekwadorze
Taki stworek jest na porządku dziennym. Wszedł nam do kuchni w Puerto Lopez

Ekwador mieści tak zwaną aleję wulkanów. Powstały one po zderzeniu płyty tektonicznej spod oceanu Spokojnego, która wbiła się pod płytę Ekwadoru. Część z wulkanów jest nadal wysoce aktywna. Czy wiedziałeś/aś, że stojąc na szczycie wulkanów takich jak Cotopaxi lub Chimborazo, jesteś bliżej słońca i atmosfery, niż zdobywając Mont Everest? Spowodowane jest to tym, że wulkany te są położone na równiku.

Nazwa Ekwador pochodzi od słowa Equator, czyli równik. Ekwador jest jednym z państw położonych równocześnie na obu półkulach, ale jest jedynym, który zaznaczył równik (możesz oficjalnie stanąć na obu półkulach) i zbudował muzeum z gamą atrakcji i doświadczeń, które możesz wykonać by przekonać się o różnicach, jakie panują na północnej i południowej półkuli (np. kierunek kręcenia się spływającej wody).

Ekwador, informacje praktyczne

Bezpieczeństwo

Czytając o Ekwadorze bądź oglądając filmiki na YouTube, można znaleźć sporo informacji o niebezpieczeństwach Ekwadoru. Oficjalnie, po przejechaniu całego kraju, mogę ze spokojną głową stwierdzić, że to bujdy. Ekwador jest krajem bezpiecznym. Ani razu nie czuliśmy się obserwowani, nagabywani, nikt nie próbował nas okraść, napaść, nie słyszeliśmy ani jednej historii od miejscowych na temat napadów (w przeciwieństwie do Kolumbii, co opisałem w “Kolumbia, informacje praktyczne“).

Otavalo ludzie
Nieomal połowa populacji to rdzenni indianie Kichwa
Otavalo ludzie
Tradycyjny ubiór. Spódnica, ponczo lub chusta, kapelusz i półbuty

Ludzie są uśmiechnięci, bardzo pomocni i życzliwi. Ogromny procent populacji stanowią Indianie, rdzenni mieszkańcy Ekwadoru. Dla mnie było to pierwsze spotkanie tego typu – miasto, uliczki, samochody, a za sterami czarnowłosi, niscy, ciemnoocy mężczyźni. I kobiety w tradycyjnych strojach, pracujące w sklepach, barach, na poczcie. Nie ukrywam, zdziwiło mnie jak niscy są Indianie! Jeszcze niżsi niż Azjaci, co przy moich 184cm wzrostu naprawdę rzucało się w oczy, ponieważ wiele dorosłych osób sięgało mi co najwyżej do piersi.

W autobusach na bagaż naklejane są nalepki, a ty dostajesz potwierdzenie z numerkiem, nikt więc nie może się wyprzeć, że nie było tutaj twojego bagażu, gdyby coś się z nim stało. Ale nic się tak naprawdę nie dzieje, bo każdy kierowca ma pomocnika, który przemierza z nami całą drogę autobusu i to on nadzoruje pakowanie i wypakowywanie bagaży.

Ekwador jest państwem spokojnym i bezpiecznym.

Ceny w Ekwadorze

Jedno z moich zaskoczeń. Wiedziałem, przybywając do Ameryki Południowej, że ceny w Argentynie czy Brazylii mogą być dosyć wysokie, nie spodziewałem się jednak, że Ekwador będzie na poziomie… Polski!

Walutą obowiązującą jest dolar amerykański. Z tą różnicą, że Ekwador wybija swoje, niedostępne w USA, monety jednodolarowe. Minimalne zarobki w kraju są takie same jak w Polsce (około 450 USD netto) więc moje oczekiwanie, że wszystko będzie tak tanie jak w Kolumbii, dość szybko się rozwiało.

Transport w Ekwadorze

To najtańszy wydatek. Z racji, że po zamieszkach w październiku 2019, rząd powrócił do dofinansowywania paliwa, jest ono tanie więc i transport jest tani. Autobusy, w zależności od odległości, ale i od regionu (autobusy po górach są droższe niż na wybrzeżu) oscylują w następujących cenach za przejazdy:

 • Tulcan – Otavalo (150km) – 3.75 USD
 • Otavalo – Quito (90km) – 2.5 USD
 • Latacunga – Manta (400km) – 11 USD
 • Puerto Lopez – Guayaquil (200 km) – 5.25 USD
 • Guayaquil – Cuenca (200km) – 8.25 USD

Lokalne autobusy w Quito kosztują 0.25 USD za cały przejazd. Tuktuki w miastach – od 0.5 do 1 USD, w zależności od odległości. Taksówki odrobinę poniżej dolara za kilometr. Trochę tańszy od nich jest UBER, ale nie działa we wszystkich miastach.

Zakwaterowanie w Ekwadorze

Stosunkowo drogie, powiedziałbym, że za podobny standard jest odrobinę drożej niż w Polsce. Praktycznie nie ma prywatnych pokoi, ani na bookingu, ani na AirBnb, w cenie poniżej 11-12 dolarów za pokój za noc. Są takie miejsca, gdzie docierają turystyczne autobusy, a miejsca pełne są ludzi podróżujących tylko od spotu do spotu typu “musisz zobaczyć”, chętnie przy tym wydając pieniądze. Wiąże się to z tym, że w miasteczkach takich jak np. Ingapirca ze świecą szukać zakwaterowania poniżej 25 USD za pokój. Pojedyncze łóżko w pokoju wieloosobowym kosztuje od 7 USD wzwyż.

Wulkan Quilotoa
Na wulkanie Quilotoa po trzech dniach marszu

Podróżując niskobudżetowo warto w tanich hostelach pytać, czy jest ciepła woda. Nie jest to wcale takie oczywiste, że będzie. I pytać, czy jest ciepła cały czas – sporo prywatnych domów i tańszych hosteli grzeje wodę na dachu używając wielkich plastikowych pojemników. Woda jest więc ciepła od czasu, gdy się rano nagrzeje, do czasu, aż wieczorem po zachodzie słońca wystygnie.

W Ekwadorze na bookingu pierwsza cena nie jest najczęściej ostateczną. Trzeba spojrzeć poniżej głównej ceny, bo zazwyczaj tam pokazuje się dodatkowa opłata zatytułowana “podatki”.

Inca Trail
Ekwadorski Inca Trail

Wyżywienie w Ekwadorze

Posiłki w tanich, lokalnych restauracjach są odrobinę tańsze niż w Polsce. Najtańsze są dania z kurczaka, najdroższe – posiłki importowane, kuchnia zachodnia. Ceny wyglądają mniej więcej tak:

 • Kurczak z ryżem i warzywami (przez warzywa rozumiem jeden plasterek papryki, plus jeden talarek z cebuli) – 3 – 4 USD
 • Hamburger (samo mięso i bułka, bez sosu czy warzyw) – 2 USD
 • Ryż z krewetkami w zestawie z napojem (chińska kuchnia) – 6-7 USD
 • Indyjskie danie z curry – 7-8 USD
 • Śniadanie wegetariańskie (omlet z warzywami, bułka z dżemem, puchar owoców i kawa) – 4-5 USD
 • Mała pizza – 4-7 USD

Jeśli chodzi o zakupy, to ZAWSZE najpierw należy udać się na lokalny market, gdzie rdzennie mieszkańcy sprzedają swoje produkty, a następnie dopiero do supermarketu. Na targowisku wszystko, co da się tam znaleźć, będzie tańsze niż w sieciowych sklepach. I tak:

 • Awokado w sklepie- 0.5 USD. na Targu 0.25 USD
 • Miód 100ml w sklepie- 5 USD. Na Targu 0,4l – 5 USD
 • Banany za kiść (około 10-12 bananów) w sklepie- 3 USD. Na Targu – 2 USD
 • Masło (100g) 3 USD
 • Chleb tostowy – 1.5 USD
 • Chleb normalny – 3-4 USD
 • Lokalny biały ser (przypomina w smaku mozarellę) – 3-6 USD za 300g
 • Piwo – 1 USD
 • Gaz 500g do kuchenki turystycznej – 15 USD

Jak widać, ceny nie są straszne, ale nie jest też zbyt tanio. Codzienne zakupy na dwie osoby wychodziły nas w granicach 10 dolarów.

Internet w Ekwadorze

Nie jest zbyt szybki i jest stosunkowo drogi. Starter z sieci Claro plus pierwsze doładowanie to 10 USD za 1 GB internetu. Z tym, że Messenger i WhatsApp będą za darmo, są wyłączone z limitu internetu. Dosyć powszechne jest, że nawet w miastach zasięg nie jest zbyt dobry. W górach zanika całkowicie.

Na porządku dziennym jest to, że internet wszędzie, zarówno w hotelowych WiFi jak i na prywatnej karcie, zwalnia wieczorem, gdy ludzie wrócą z pracy i zaczynają masowo go używać. Gdy pobierałem jakieś pliki, transfer z rana w tym samym hostelu miałem na poziomie 750 kb/s, wieczorem – 70kb/s. To samo zaobserwowaliśmy na kupionej karcie sim.

Turystyka

Głuptak niebieskonogi
Głuptak niebieskonogi
zolw wodny
Wielki zółw wodny, można je zobaczyć na Galapagos oraz na Isla de la Plata

Wszystko zależy od tego na ile dni i jak ekstremalnie chcemy podróżować. Przykładowe ceny za wycieczki :

 • Wyprawa na szczyt Cotopaxi (2 dni, posiłki, transport, zakwaterowanie w schronisku, przewodnik, ubezpieczenie, wypożyczenie sprzętu) 200 – 300 USD
 • Wycieczka na lodowiec Cotopaxi (transport z Latacunga samochodem 4×4, przewodnik, obiad, powrót do miasta) 45 USD
 • Wycieczka na Isla de la Plata połączona ze snorkelingiem (Transport łodzią, przekąska, przewodnik, bilet wstępu, snorkeling, obiad, powrót do Puerto Lopez) 40 USD
 • Wyprawa do dżungli (tutaj ceny mogą być bardzo różne, zależne od tego jak głęboko do dżungli chcemy się udać i czy będziemy spać w ekskluzywnych tzw. Lodge) od 80 do 200 USD za dzień

Nie opisuję tutaj wyprawy na Galapagos, bo nie byliśmy tam z powodu cen. Poza sezonem Galapagos to około – 300 USD za przelot w dwie strony, 100 USD podatek za lądowanie na wyspie i co najmniej 100 USD dziennie na miejscu na osobę (Zakaz biwakowania, zakaz przywiezienie swojego jedzenia spoza wyspy etc).

Ludzie

Ekwadorczycy to nie ludzie z Karaibów. Nie powiedziałbym, że są jakoś szczególnie spoufalający się i wychodzący do nas, turystów. Raczej pilnują swoich spraw i nie narzucają się nam. Oczywiście, jak w całej Ameryce Południowej, uliczni sprzedawcy zawsze nagabują nas do kupienia czegoś, co sprzedają. Nie są jednak nachalni, zazwyczaj jedno “nie” wystarcza.

Ekwadorczycy są za to bardzo pomocni. Nie ma co się wstydzić i bać poprosić o pomoc w znalezieniu czegoś, poprosić o poradę czy po prostu zagadać i dopytać jakichś szczegółów, jeśli czegoś nie wiemy. Chętnie pomogą, ba, mało tego, odniosłem wrażenie, że sprawia im przyjemność pomaganie obcokrajowcom. Może to tylko złudne wrażenie, ale naprawdę tak mi się wydawało.

Podsumowanie

Ekwador jest wspaniałym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie, czy jesteś fanem wysokogórskich wypraw wspinaczkowych, wielodniowych trekingów, pływania w krystalicznie czystej wodzie, obserwowania nieskażonej ręką człowieka fauny i flory, bądź osobą podróżującą przez amazońską dżunglę, znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Niezbyt wygórowane ceny, dobrze zorganizowany transport, niezły standard zakwaterowania oraz ogólne bezpieczeństwo stawiają Ekwador na bardzo korzystnej pozycji do zobaczenia podczas podróży do Ameryki Południowej!

11
Pozostaw komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
MateuszMichalAtrakcyjne wakacje z dzieckiemOliwiaMilena Szkyrpan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magdalena
Gość

Od jakiegoś czasu marzy my się ten kraj, także przewodnik bardzo się przyda 🙂

www.JAK TO DALEKO.pl
Gość

Taki spis praktycznych rad w pigułce zawsze się dobrze czyta! Dzięki za artykuł! Pozdrawiam. T.

Globfoterka
Gość

Świetny tekst! 🙂 Bardzo konkretny, co jest dużym plusem. Ekwador kusi mnie bardziej niz jego sąsiadki. W jakim terminie najlepiej się tam udać? I jaki czas jest optymalny, jeśli nie leci się na Galapagos?

Milena Szkyrpan
Gość

Ten street art z pierwszego zdjęcia niesamowity! 🙂

Oliwia
Gość

Ekwador planuję od dawna i to nie tylko ze względu na Galapagos, ma wiele z tego, co mnie urzeka

Atrakcyjne wakacje z dzieckiem
Gość

Niektóre miejsca wyglądają jak z bajki

Mateusz
Gość
Mateusz

Artykuł super. Ekwador od dawna jednym z moich celów – mam nadzieję, że skorzystam za najdalej dwa lata z tych porad.
Jednak, przyczepię się do jednej rzeczy: „Mamy tutaj Galapagos, wulkaniczne wyspy z oszałamiającą naturą, które zmieniły całą teorię ewolucji Darwina” – otóż, nie „zmieniły”. Wyspy Galapagos (a konkretnie obserwacje tam zrobione i przywiezione okazy) były „podglebiem” na którym wyrosła teoria ewolucji.