Jak nosić odzież termoaktywną
Pamiętacie niedawny artykuł “Jak ubrać się na cebulkę w góry”? Kilka osób pytało o mniej podstawowe rady, o noszenie odzieży termo i rozwinięcie tematu. Także dziś zajmiemy się odzieżą termoaktywną i termiczną.
Odzież termiczna a termoaktywna
Pierwszą sprawą jest rozróżnienie pomiędzy tym, czym jest odzież termiczna, a czym termoaktywna. Dosyć często stosuje się te pojęcia naprzemiennie, co jednak jest sporym błędem, ponieważ zastosowanie tych dwóch typów bielizny jest zupełnie inne.
Odzież termiczna
Głównym zadaniem takiej odzieży jest zapewnienie ciepła. Tego typu bielizna jest gruba, zrobiona z materiałów o gęstej strukturze. I mało nadaje się do intensywnych sportów, przy których się pocimy, ponieważ nie odprowadza wilgoci z organizmu. Założenie odzieży termicznej podczas biegania, jazdy na rowerze, czy górskiego trekingu, to sprawienie, że po kilku chwilach będziemy cali mokrzy. Oczywiście zwracam uwagę, że chodzi o założenie tej odzieży jako pierwszej warstwy – tę myśl rozwinę poniżej.
Stosuje się ją do zapewnienie komfortu cieplnego ciała. Znakomicie nada się na spacer zimą, spotkania na świeżym powietrzu czy do innych aktywności, w których się nie spocimy (zwiedzanie miast, pływanie łódką, wyjście z psem na spacer). Nadaje się też świetnie jako odzież, którą zakładamy idąc spać w zimne dni pod namiotem.
Odzież termoaktywna
To coś zupełnie innego niż odzież termiczna. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci z organizmu. Wykonywana głównie z materiałów syntetycznych odpowiedzialnych za odprowadzanie wilgoci oraz zachowanie ciepłoty ciała. Ale uwaga- w przypadku odzieży termoaktywnej ciepłota ciała, to nasze własne ciepło wytwarzane podczas aktywności fizycznej, które owa odzież ma za zadanie pomóc nam zatrzymać.
Jeśli kupisz odzież termoaktywną i spróbujesz jej używać podczas biwaku, możesz być bardzo zawiedziony. Zadaniem tego typu bielizny nie jest bowiem dogrzewanie organizmu a, powtórzę – pomoc w zachowaniu ciepłoty wytwarzanej podczas wysiłku, odprowadzanie wilgoci i nierzadko, pomoc w odprowadzaniu nieprzyjemnych zapachów. Tego typu odzież stosuje się do aktywności, przy których “się spocimy” – bieganie, rower, aerobik na świeżym powietrzu czy trekingi górskie.
Podsumowując. Bielizna termiczna – pomaga ogrzać organizm, jest grubsza. Podczas łączenia ją z bielizną termoaktywną, stanowi drugą bądź trzecią, zewnętrzną warstwę. Bielizna termoaktywna – pomaga zachować nasze własne ciepło, odprowadza nadmiar potu i wilgoci z ciała, pomaga eliminować przykre zapachy, pomaga skórze lepiej oddychać.
Jak wybrać odzież termoaktywną?
Po pierwsze – musimy znać zastosowanie, do czego będziemy chcieli jej używać. Po drugie – w jakich warunkach. Zupełnie inaczej będziemy dobierać odzież na zimowy camping w górach, a zupełnie inaczej na letnie bieganie.
Warstwa pierwsza – lekkie koszulki, spodenki, getry. Zazwyczaj stosowane do sportów letnich, podczas, gdy na zewnątrz królują wysokie temperatury. Głównie odpowiada za odprowadzanie wilgoci, oddychanie skóry i eliminację nieprzyjemnych zapachów.
Warstwa druga – znana też jako uniwersalna lub średnia. To bluzy, legginsy, długie getry. Ta część jest zdecydowanie bardziej uniwersalna, w razie chłodniejszych dni może być zakładana bezpośrednio na warstwę pierwszą (lecz nie musi, może być też noszona bezpośrednio na ciało). Jeśli nosimy ją jako warstwę pierwszą, warto dodać, iż dobrym pomysłem jest wybór bielizny bezszwowej, nie krępującej ruchów.
Warstwa trzecia – odzież termiczna. W bardzo chłodne dni może być nam potrzebna dodatkowa warstwa izolująca od temperatur panujących na zewnątrz, w takim wypadku na odzież termoaktywną zakładamy odzież termiczną. Nigdy na odwrót!
Noszenie odzieży termo
Podczas łączenia warstw należy zachować pewne standardy. Bezpośrednio na ciało zawsze zakładamy odzież lekką i szybkoschnącą. Później ewentualnie coś grubszego bądź odzież termiczną.
Pierwszą warstwę nosimy bezpośrednio na ciele. Na nagie, czyste, suche ciało. Dogrzanie się pod warstwą termoaktywną majtkami z bawełny to fatalny pomysł. Bawełna ma to do siebie, że wchłania wilgoć, założenie na nie odzieży termoaktywnej sprawi, że powstanie nam efekt szklarni w miejscach, w których taki efekt jest bardzo niemile widziany 😉 – będzie gorąco i wilgotno. Jeśli musisz użyć zwyczajnej bielizny pod odzieżą termo, używaj odzieży z tworzyw sztucznych, nie bawełny. Pozwoli to odzieży termoaktywnej spełniać swoją funkcję i “pracować”.
Odzież powinna być maksymalnie dopasowana. To dla efektu tak zwanej “drugiej skóry” (ang. second skin). Pozostawienie “luzów” w pierwszej warstwie uniemożliwi odzieży prawidłowe funkcjonowanie i odprowadzanie wilgoci, a co za tym idzie – obniży nasz komfort.
Jak prać odzież termo
Po pierwsze- sprawdź metkę! W zależności od użytych materiałów, rożne rodzaje odzieży termo należy prać w inny sposób. Jeśli odzież jest wykonana z materiałów syntetycznych, to sprawa jest prostsza – wystarczy pralka na 30 stopni i użycie delikatnych środków piorących, bez dodatków środków zmiękczających (żadnej lanoliny!).
Jeśli odzież jest wykonana z materiałów naturalnych, jak wełna merino, wtedy, primo, nie trzeba jej prać tak często, ponieważ nie nasiąka tak łatwo przykrymi zapachami, secundo, wyłączyć wirowanie w pralce i suszyć ją później powoli, tertio, dobrze jest użyć specjalnych środków piorących przeznaczonych do odzieży z wełny merino. Stosując się do tych zasad, zachowasz właściwości tego typu odzieży na dużo, dużo dłużej!
Słowem podsumowania – dzięki odzieży termoaktywnej jest nam o wiele łatwiej zachować komfort cieplny, świeżość i odpowiedni zapach. Zazwyczaj tego typu odzież również nie zajmuje dużo miejsca i niewiele waży, polecana jest więc na dalekie wyprawy dla backpackersów. Kolejnym jej atutem, jest pozostawanie świeżą przez długi okres czasu, więc w warunkach wielodniowych wypraw nada się świetnie!
Super wskazówki 🙂 Pojęcia termiczna i termoaktywna mogą się pomylić 🙂
To jest chyba najlepiej napisany post jaki kiedykolwiek przeczytałam w tym temacie. Naprawdę super !!!
Jakoś nie mogłam się nigdy do tej odziezy przyzwyczaić ;).
Ciekawy artykuł, też używałam tych dwóch nazw zamiennie.
Podstawą w górach jest bielizna, pogoda potrafi zaskoczyć z minuty na minutę, a bielizna chroni przed wychłodzeniem organizmu
Bardzo dobre wskazówki. Wiele osób kupuje odzież termoaktywną tak po prostu, nie biorąc pod uwagę jak nalezy ją kupować.
Osobiście korzystam z odzieży termoaktywnej w czasie wyjazdów biwakowych, nocą temperatura spada znacznie. Podczas wędrówek terenowych również odpowiednia podkoszulka czy bielizna mogą bardzo pomagać w utrzymaniu właściwej temperatury ciała. Moim zdaniem to praktyczne rozwiązanie.