Śpiwór puchowy czy syntetyczny – jak wybrać?
Przed wybraniem śpiwora w sklepie zawsze stajemy przed pewnego rodzaju wyzwaniem. Jaki kształt, jaka temperatura komfortu i, co najważniejsze, jakie wypełnienie – puchowe, czy syntetyczne? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale poniżej postaram ci przybliżyć podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma typami wypełnienia. I od razu zaznaczę, że jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie “które wypełnienie jest lepsze” to brzmi ona – żadne i każde. Zależy od zastosowań. To trochę tak jak z samochodem – jeśli jedziesz na offroad 4×4 to “lepszy” będzie zupełnie inny niż ten, którym pojedziesz na wyścig na torze w Monako.
Izolacja w śpiworach – jak to działa
Najważniejsza w śpiworach jest izolacja cieplna. Właściwości grzewcze są o wiele mniej ważne – temperatura naszego ciała to ponad 36 stopni Celsjusza, jedyne czego potrzeba, do komfortowego spędzenia nocy, to zachowanie tej temperatury. Najlepszym izolatorem jest powietrze, dlatego już na starcie śpiwory puchowe mają przewagę – puch się rozpręża, dzięki czemu powstaje “bańka” powietrzna, która izoluje nasze ciało od utraty temperatury.
Dzięki dużej ilości powietrza, ciepło w środku śpiwora, wytwarzane przez nasze ciało, rozchodzi się bardziej równomiernie. Co nam to daje? Oczywiście – komfort. Różne części ciała wytwarzają różną ilość ciepła – klatka piersiowa zawsze będzie cieplejsza niż stopy, dlatego ważne jest równomierne rozprowadzanie ciepła w śpiworze.
Puchowe i syntetyczne – rodzaje wypełnień śpiworów
Śpiwory puchowe
Wypełnienie puchowe towarzyszy ludzkości od setek lat i, mimo rozwoju technologii, laboratoriów i syntetycznych wypełniaczy – nadal pozostaje najcieplejszą ociepliną o najniższej wadze i najlepszych właściwościowych kompresyjnych.
Wypełnienie puchowe potrafi, przy dwukrotnie niższej wadze, mieć dwukrotnie wyższe właściwości cieplne niż wypełnienie syntetyczne! Przy uprawianiu turystyki outdoorowej jest to niesłychanie ważna zaleta, bo dzięki takiemu rozwiązaniu możemy łatwiej się spakować i, niosąc lżej – mieć cieplejszy śpiwór.
No dobrze. Dlaczego więc nie kupować tylko śpiworów puchowych, skoro są takie doskonałe? Otóż posiadają one dwie wady.
- Po pierwsze – śpiwór puchowy jest znacznie droższy od syntetycznego. Dobry, gęsi puch potrafi kosztować nawet czterokrotnie więcej, niż wypełnienie syntetyczne produkowane w fabryce.
- Po drugie – śpiwór puchowy jest podatny na wilgoć.
Oznacza to, że na śpiwór puchowy trzeba wydać więcej kasy niż na śpiwór syntetyczny, a do tego – należy po nocy go przewietrzyć! Nasze ciało w czasie snu, nawet kiedy się nie pocimy i nie wsadzimy nosa w śpiwór, by “oddychać do środka”, paruje. I nawet taka odrobina wilgoci jest szkodliwa dla właściwości grzewczych śpiwora puchowego.
Nowoczesne śpiwory puchowe obleczone są w specjalne otuliny, które mają zapobiegać pochłanianiu wilgoci przez puchowe wypełnienie, jednakże puch ma to do siebie, że wilgoć w jakimś stopniu pochłania zawsze. Dlatego o taki śpiwór należy odrobinę bardziej zadbać wietrząc go w miarę możliwości. Dzięki temu zachowa dłużej swoje właściwości cieplne.
Dodatkową zaletą śpiworów puchowych jest trwałość ociepliny. Mimo, iż dłużej schną i wymagają większej ilości wietrzenia, puch zawarty w środku jest bardziej trwały i mniej podatny na “zużycie” podczas prania. Oznacza to, że na dłuższą metę, śpiwór puchowy “wystarczy na dłużej”. A mówiąc bardziej dosadnie – nie straci właściwości termicznych tak szybko, jak śpiwór syntetyczny. Ale jest jedno ALE! Śpiwór puchowy bardzo łatwo zniszczyć podczas prania i zupełnie pozbawić właściwości termicznych – niewłaściwe wypranie śpiwora puchowego spowoduje zbrylenie zawartego w nim puchu, a co za tym idzie- taki śpiwór nie będzie się już do niczego nadawał.
Śpiwory syntetyczne
Śpiwory całkowicie “wyhodowane” w laboratoryjnych warunkach, gdzie producenci prześcigają się w osiągnięciu jak najlepszych efektów, przy jednoczesnym obniżeniu ceny. Najbardziej popularnymi wypełnieniami są Primaloft lub Thermolite.
Śpiwory syntetyczne mają to do siebie, że zupełnie bądź nieomal zupełnie nie ma na nie wpływu woda i wilgoć. Ba, mało tego, potrafią często zachowywać się jak wełna merino i “grzać” nawet wtedy, gdy są mokre. Na dodatek otulina śpiwora często jest tak doskonale zaprojektowana, że zachowuje się nieomal jak kurtka przeciwdeszczowa i zupełnie nie przepuszcza wody.
Niestety, niezależnie od tego ile wysiłku producenci wkładają w stworzenie wypełnienia, śpiwory syntetyczne nie dorównują śpiworom puchowym we właściwościach grzewczych przy zachowaniu takiej samej wagi. Nie dorównują również śpiworom puchowym we właściwościach kompresyjnych, są więc po prostu większe (oczywiście, znów, przy zachowaniu takiej samej termiki).
Śpiwory syntetyczne mają jedną zaletę “pozasezonową”. Mianowicie – przechowywanie, gdy nie są używane. Nie są podatne na “ścisk” mogą więc, nie zajmując miejsca, leżeć nawet rok w szafie i w żaden sposób im to nie zaszkodzi. W przeciwieństwie do śpiworów puchowych, które powinny wisieć rozłożone, nie zgniecione, gdy nie są używane, po to, by puch nie tracił sprężystości.
Mimo wszystko na większą uniwersalność śpiworów syntetycznych przemawia fakt, że podróżując, często musimy mierzyć się z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi. Oznacza to, że po wielu dniach w deszczu bez możliwości wywietrzenia, śpiwór puchowy straci ogromną część swoich właściwości grzewczych, śpiwór syntetyczny natomiast zachowa pełną termikę.
Szybkie porównanie śpiworów puchowych i syntetycznych
Śpiwory puchowe
Zalety
- waga
- właściwości kompresyjne
- termika
- posłuży dłużej, jeśli jest użytkowany właściwie
Wady
- cena
- łapanie wilgoci
- należy w domu przechowywać “rozłożony”
Śpiwory syntetyczne
Zalety
- cena
- zachowanie termiki nawet przy dużej wilgotności
- większa uniwersalność w nieprzewidywalnych warunkach
- szybko schnie gdy zamoknie
- niepodatny na zgniecenia
Wady
- Waga
- Rozmiar
- niższe właściwości grzewcze
- szybciej traci swoje właściwości podczas prania
Podsumowanie – jaki śpiwór wybrać, puchowy czy syntetyczny
Odpowiedź jest zależna głównie od miejsca twojej wędrówki. Jeśli wiesz, że będziesz podróżować przez niewysokie góry, np. w Polsce, w lecie i możesz spotkać się ze sporą ilością deszczu, poranną rosą, a temperatury nie spadają ekstremalnie nisko – weź śpiwór syntetyczny. Zaoszczędzisz pieniądze, a do tego zachowasz wszystkie właściwości grzewcze w wilgotnym klimacie.
Jeśli wybierasz się w góry wysokie (powiedzmy, że sypiasz na wysokości powyżej 3500m), lub podróżujesz zimą, noce są zimne a do tego jest sucho – zdecydowanie zainwestuj w śpiwór puchowy. Będzie ci cieplej, to po pierwsze, a po drugie – śpiwór taki w suchych warunkach zachowa całkowicie swoją termikę.
Akurat za dwa tygodnie jadę do Zakopanego, moze by spac jedną noc tam. Super ze akurat teraz piszesz taki poradnik.
Bardzo mnie cieszy, że artykuł się przydaje! To motywuje do dalszego pisania 🙂
A jaki śpiwór polecasz na kilkumiesięczną wyprawę do Ameryki S?
W jakiej porze roku i na jakie temperatury? W wysokich górach będzie zimno, na plaży będzie upał. Nie ma śpiwora który się dobrze sprawdzi zarówno przy +25 jak i przy minusowych temperaturach
No niestety muszę wybrać coś najbardziej uniwersalnego, zaczynam wyprawę na Kubie, potem w dół do Ameryki Południowej i do Chile. Szczerze mówiąc to śpiwór zamierzam używać w najzimniejszych momentach wysoko w górach na trekingu
To zależnie od tego czy jesteś zmarzluchem i jak wysoko będziesz spać. Osobiście doradzałbym coś puchowego z temperaturą komfortu -5/0. Polski Cumulus ma fajne modele, które są lekkie, pakowne i bardzo ciepłe
Michał, robisz naprawdę świetna robotę promujesz realny sposób poznawania świata i jeszcze dzielisz się swoimi radami i spostrzeżeniami. Keep up the good job!!!
Dziękuję 🙂