Trekking na Tajwanie Fengguizui – Mt Qixing – Xiaoyoukeng , Yangmingshan
Odrobina Historii
Yangmingshan to najmniejszy z dziewięciu parków narodowych na Tajwanie. Założony w czasie, gdy na Tajwanie była japońska kolonia, był pierwszym parkiem narodowym na wyspie. Na początku nazywano go “Trawiastymi górami”.
Teren jest bogaty w złoża siarki. Japończycy, by nie dać szans złodziejom kradnącym ten cenny surowiec i ukrywającym się w okolicznych lasach, wypalali drzewa na górach. Stąd jedyne co pozostało, to trawa. I od tego też wzięła się pierwotna nazwa parku.
W 1950 roku prezydent Tajwanu Chiang Kai-Shek zmienił nazwę na Yangmingshan, by upamiętnić żyjącego w czasach dynastii Ming uczonego, Wang Yangmning.
Co musisz wiedzieć o trekkingu w Yangmingshan?
Park jest miejscem, gdzie mieszkańcy Tajpej mogą spędzać czas na łonie natury, jeśli nie mają go (czasu) zbyt wiele. I gdy nie mogą sobie pozwolić na dalsze wyprawy. Nie są to żadne dzikie ostępy, opuszczone góry i samotnie. To miejsce pełne ludzi w każdym wieku, chodzących po górach ale również cieszących się spokojem w zacienionych zakątkach. Jeśli szukasz jednodniowego wypadu za miasto, by trochę potrenować nogi, to jest to miejsce idealne dla ciebie!
Sprawdź – 5 rzeczy które musisz zrobić w Tajpej. Mój subiektywny przewodnik dla zabieganych lub osób, które mają ograniczony czas lub tylko zmieniają tutaj samolot.
Najwyższym szczytem jest Qixingshan – Góra siedmiu gwiazd. Sięga 1120m n.p.m. Jest to wygasły wulkan, który po ostatniej erupcji rozpadł się na 7 szczytów (stąd nazwa góry).
Park ma wszystkie ścieżki wybrukowane. Na próżno szukać tutaj dzikich górskich, kamiennych ścieżek. Park jest zindustrializowany, wybrukowany i pełen schodów.
Trzeba pokochać schody. Dla mnie to straszna bolączka, że wszędzie pod górę i z góry prowadzą betonowe schody. Szczerze powiedziawszy, wolę wspinać się po podmokłych ścieżkach lub zsuwać po kamieniach, niż dawać w kość kolanom na kamiennych schodach.
Brak trudnych podejść. Park jest idealnym miejscem dla początkujących górołazów. Podejścia są łagodne, szerokie i brak jakichkolwiek punktów w których można by mieć trudności techniczne. Jedyne co nas ogranicza, to własne siły.
W parku panuje ogromna wilgotność. Wysoka temperatura oraz gęsta roślinność sprawiają, że w parku powietrze jest bardzo wilgotne. Więc nawet, jeśli jesteś wysportowany i silny, po pięciu minutach całe ubranie będzie się do ciebie kleić.
Co spakować na trekking w Yangmingshan?
Wodę! Dużo wody! Wilgotność i ciepło sprawią, że organizm będzie tracił wodę bardzo szybko. Moje zużycie wody wynosiło mniej więcej litr na godzinę. Na szczęście wodę może uzupełnić w specjalnych dystrybutorach przy parkingach bądź po prostu kupić. Nie wolno pić ani uzdatniać wody ze źródeł w parku – są skażone siarką i różnymi kwasami.
Bloker słoneczny. Nawet, jeśli dzień jest pochmurny, to promieniowanie UV w tym miejscu jest na straszliwym poziomie. Chodząc po parku cały dzień, bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem, moja skóra była spalona jakbym leżał nad morzem i wygrzewał się w pełnym słońcu.
Wygodne, miękkie buty. Zapomnij o ciężkich butach trekkingowych. Lepiej spakować miejskie sneakersy i wygodnie spacerować po wybetonowanych ścieżkach, niż męczyć i przegrzewać stopy w ciężkich butach dostosowanych do warunków terenowych.
Trekking FengGuiZui – QiXingShan – XiaoYouKeng
Ja swój treking zaczynałem w FengGuiZui. Można go oczywiście zrobić też w odwrotnym kierunku. Zaczynamy w punkcie widokowym, a jeśli przyjedziemy w weekend, będzie tutaj mnóstwo rowerzystów. Trasa podjazdowa na FengGuiZui to jedna z najbardziej popularnych tras do treningu podjazdów rowerowych w okolicach Tajpej.
Idziemy wąską ścieżką i schodami kierując się za znakami. Najpierw będą towarzyszyć nam znaki na Mt. Shiti. Tutaj właściwie zrobimy ponad połowę dzisiejszego podejścia, na 5 kilometrach to trochę ponad 400m.
Dotarłszy do szczytu idziemy dalej, za znakami Qingtiangang. Dalej kierujemy się już na górę siedmiu gwiazd, podążając za znakami na Mt. Qixing.
W drodze na górę siedmiu gwiazd
Po drodze miniemy piękną bramę, Jianbaoli Gate, gdzie można przedłużyć trekking o kilkaset metrów robiąc niewielką pętlę.
Dalej czeka nas mała kapliczka, w której w weekend można dostać słodki poczęstunek. Minąwszy toalety możemy odbić trochę w lewo i udać się na QingTianGang Grasslands. Jest to piękne otwarte pole, na którym można spokojnie odpocząć oraz zrobić klimatyczne fotki Góry Siedmiu Gwiazd.
Po przejściu przez parking LengShueiKeng, gdzie można skorzystać z toalet lub nabrać wody, przekraczamy ulicę i wąskimi schodami zaczynamy wejście na najwyższy szczyt w Yangmingshan, czyli na Mt Qixing. Wejście jest łatwe i niewymagające, ale nawet zacienione miejsca nie ochronią przed upałem. Wilgotność rządzi się tutaj swoimi prawami 😉
Po drodze przechodzi się obok wieży obserwacyjnej, gdzie można znaleźć kilka betonowych ławek i odpocząć. Później czeka nas podejście pod górę, najpierw na Mt Qixing east peak, później na główny szczyt.
Przy dobrej pogodzie rozciąga się tutaj ciekawa panorama Tajpej z górującym Taipei 101 – najwyższym, ponad 500 metrowym, budynkiem na Tajwanie.
Gdy już się napatrzymy, schodzimy do Xiaoyoukeng – kolejnego parkingu, z którego można wrócić autobusem do Shilin w Tajpej.
Ostatnim punktem widokowym po drodze będą dymiące góry 🙂 Czyli wydobywająca się z ziemi siarka i jej opary. Tworzą one bardzo ciekawe zjawisko i na pewno warto zatrzymać się na dłużej i zrobić zdjęcia. Chyba, że ktoś ma bardzo czuły zmysł powonienia – wtedy zapach siarki, przypominający gnijące jajka, nie pozwoli zostać na dłużej 😉
Jak się dostać do parku narodowego Yangminshan?
Samochodem lub skuterem. Wtedy będzie trzeba wrócić, prawdopodobnie tą samą drogą, bo park nie oferuje zbyt wiele możliwości trekingu w pętlach. Zarówno w Fengguizui, jak i w Lengshueikeng oraz Xiaoyoukeng funkcjonują płatne parkingi, więc, nie licząc weekendów, z zaparkowaniem pojazdu nie powinno być problemów.
Rowerem. To może być wyzwanie – wilgotność, upał i dość długi podjazd. Za to na korzyść przemawia poprawa kondycji. Rower można spokojnie zostawić na parkingach, na Tajwanie kradzieże są tak znikome, że właściwie ja swój rower prawie zawsze spokojnie pozostawiam niezabezpieczony.
Wykupując wycieczkę z przewodnikiem. Jest to ciekawe rozwiązanie – przewodnik opowie o parku, historii, roślinności i aktywności wulkanicznej. Do tego nie trzeba martwić się transportem – jest wliczony w cenę. Wycieczka potrwa od 8 do 9 godzin.
Kliknij by zarezerwować wycieczkę do Yangminshan z przewodnikiem
Autobusem. Ze stacji metra Shilin Zhongzheng (tuż przy wyjściu z metra) odjeżdża autobus linii M1 i jedzie do Fengguizui. Podróż w jedną stronę zajmuje około godziny, bo mimo, iż dystans jest krótki, to górska, kręta droga nie pozwala na szybką jazdę.
Jeśli wybierzemy odwrotny wariant, to do Xiaoyoukeng można dojechać autobusem 1717 odjeżdżającym z przystanku Fu Lin Elementary School, znajdującym się około 400 metrów od stacji Shilin.
Za autobus można zapłacić Easy Card – najwygodniejszą formą płatności za transport na Tajwanie. Jeśli zamierzasz dopiero przylecieć na Tajwan, to zamów Easy Card i odbierz na lotnisku już teraz! Zamów Easy Card
Autostopem. Jeśli nie pasują ci pory odjazdów i przyjazdów autobusów, to pozostaje autostop. Na Tajwanie działa fantastycznie, a Tajwańczycy bardzo chętnie oferują podwózkę. Do Fengguizui proponuję wysiąść na stacji Dahu Park, podejść troszkę wzdłuż drogi prowadzącej do Fengguizui i zaraz za zabudowaniami spróbować złapać okazję. Zawsze mi się to udawało. Ruch jest dość spory, Tajwańczycy są ciekawi turystów i wiedzą też, że komunikacja publiczna w tym miejscu jest bardzo ograniczona.
Jeszcze kilka podpowiedzi….
- Czy na szlaku jest sygnał telefoniczny? – Tak, w większości miejsc nie będzie problemów z zasięgiem
- Czy na szlak można iść z dzieckiem? – zdecydowanie tak. Szlak jest łatwy i przystosowany zarówno dla osób starszych jak i na podróże z dzieckiem. Nie jest za to przystosowany do wózków, jeśli to niemowlę, to będzie potrzebne nosidło.
- Czy na szlaku są toalety? – Tak, na każdym parkingu są darmowe toalety i dostęp do pitnej wody w filtrujących ją dystrybutorach. Do wyboru woda gorąca i zimna.
- Co z jedzeniem na szlak? – W Legnshueikeng można zjeść obiad, na pozostałych parkingach brak punktów gastronomicznych. Lepiej zabrać przekąski ze sobą.
- Czy trzeba mieć dobrą kondycję, by zrobić ten szlak? – Nie, zdecydowanie nie. Ktoś słabszy po prostu pójdzie dłużej, ale na szlaku spotyka się zarówno rodziny z małymi dziećmi jak i osoby po 80-tce, więc myślę, że każda zdrowa osoba spokojnie da radę.
Mapa szlaku w Yangmingshan
Jeśli chcesz podejrzeć całość szlaku na interaktywnej mapie to KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź moją mapę przejścia na Wikiloc.
I to w zasadzie tyle. Nie pozostaje nic innego, jak tylko ruszyć na szlak 🙂 A gdybyś potrzebował(a) kolejnej inspiracji – co robić w okolicach Tajpej, to sprawdź koniecznie wpis: