Kazachstan - Kanion Szaryński

Kazachstan - Kanion Szaryński

To pierwszy wpis z wyprawy po Kazachstanie i Kirgistanie. Będzie krótko, zwięźle i na temat.

Kanion Szaryńśki – jedno z miejsc typu must see w Kazachstanie. Drugi największy kanion świata, zaraz po Kolorado.

Jak dostać się do Kanionu Szaryńskiego z Ałmaty?

Sposobów jest conajmniej kilka. Jako, że ja preferuję backpackerski styl, to i taki sposób wybrałem.  Można też w Ałmaty wykupić wycieczki – zazwyczaj w Hostelach wiszą numery telefonów a obsługa pomoże załatwić wycieczkę. Koszt za 3 dni – Ałmaty – Kanion Szaryński – jezioro Kaindy – jeziora Kolsay I i Kolsay II – Ałmaty to od 130 do 170 USD za osobę, w zależności od ilości osób. Jak pełny samochód, to taniej.

Dla mnie ta opcja odpadała:)

Mnie koszt podróży z Ałmaty do Kanionu wyniósł 16 zł. W Ałmaty ze stacji Saylat poszedłam na marszrutkę do Shelek (600 Tenge). Można było też przyjść wcześniej rano i pojechać marszrutką do Kegen i poprosić o zatrzymanie przy wjeździe do kanionu, ale nie chciało mi się wstawać.

Z Shelek autostopem z jednym kierowcą, płatną podwózką z drugim (1000 tenge) i trzecim autostopem wjechałem bezpośrednio do Kanionu. Nie warto iść do Kanionu od drogi piechotą, lepiej pojechać. to 10-12 km przez pustynię z ogromną ilością pyłu w powietrzu. A samochodów było bardzo dużo, nie czekałem na stopa dłużej niż 5 minut.

Wejściówka do parku – 740 Tenge. Potem około 3 km trekingu (można iść górą kanionu i zejść przy rzece na końcu, lub iść środkiem – ja poszedłem górą, wracałem środkiem ).

Kanion dla turystów kończy się czystą, chłodną rzeką. Można się wykąpać, rozbić za darmo namiot. Jest tam też Eco Park, gdzie można smacznie zjeść i wypić piwo.

Polecam nocleg w kanionie i obserwację skał, jak zmieniają się kolory podczas zachodzącego słońca. Jest bajecznie.

 

0 0 głosuj
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze