fbpx
Image Alt

Blog

biwak kanion szarynski

Poradnik biwakowicza, czyli jak, gdzie i dlaczego biwakować?

Plecak spakowany? Plan podróży zrobiony? To do dzieła, lecimy… ale. No właśnie – nigdy nie spałeś pod namiotem „na dziko”. Może w dzieciństwie na polu namiotowym, ale żeby tak gdzieś w szczerym lesie? Przecież tam bandyci są i dzikie zwierzęta.

biwak kanion szarynski

Biwak w Kanionie Szaryńskim, Kazachstan

Postaram się rozwiać wątpliwości związane z biwakami podczas podróży.

Osobiście spędzam w namiocie nawet do kilkudziesięciu noclegów w ciągu roku. Nie tylko podczas urlopu wakacyjnego, ale czasami urządzam wypadu weekendowe z namiotem na plecach. Dlaczego? Bo to daje mi wolność. Nie muszę wykonać założonego planu, idę do momentu, aż poczuję zmęczenie i rozkładam swój „dom” w miejscu, które uznam za stosowne. Poniżej przedstawiam porady związane z biwakowaniem, spisane na podstawie własnych doświadczeń.

Przepisy

Znaj lokalne przepisy. W Polsce nie możesz biwakować np. w parkach narodowych. Jeśli ktoś Cię znajdzie, to może się to wiązać z nałożeniem mandatu karnego. Są miejsca i kraje, gdzie prawo jest całkowicie różne, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. I pamiętaj, jeśli je łamiesz, robisz to na własną odpowiedzialność.

Czas

Jeśli podróżujesz i zamierzasz rozłożyć namiot, pamiętaj by zrobić to najlepiej zanim zapadnie zmrok. Dzięki temu lepiej wybierzesz miejsce, a w nocy lub rano nie obudzą Cię żadne dziwne niespodzianki. Kiedyś rozłożyłem namiot całkiem po ciemku, myśląc, że jestem pośrodku niczego. Okazało się jednak, że … jestem na tyłach czyjegoś sadu, a ilość drzew zasłaniała mi dom.

Miejsce

Dobrze wybierz miejsce. Nie może być spadziste, bo będziesz się zsuwał.

Nie biwakuj też na samym dnie wąwozów i tym podobnych miejsc, dobrze, żeby woda miała gdzie spływać, jeśli będzie padać. Budzenie się w zatopionym namiocie to nic przyjemnego.


Sprawdź najnowszą promocją w 8a! Nawet do 40% zniżki na wcześniej nieprzecenione produkty

Woda – tak i nie. Nocleg blisko wody to dobry pomysł, ponieważ jest gdzie się umyć i skąd zaczerpnąć jej do picia bądź gotowania. Niestety, woda to też hałas, a przede wszystkim – wilgoć i chłód. Zastanów się dwa razy czy na pewno chcesz spędzić noc nad samą rzeką.

Zwróć uwagę na ślady – jeśli widzisz ślady dzikich zwierząt, znajdź inne miejsce. To miejsce może być ich szlakiem do wodopoju nocą.

Unikaj kamienistych miejsc – spanie na głazach nie należy do najprzyjemniejszych. Chyba, że masz naprawdę porządny pompowany materac. Ja używam karimaty (niska waga i niezniszczalność) więc wybieram raczej miękkie miejsca.

Oczyść miejsce – pozbądź się szyszek, gałęzi, kamyków – to wszystko będzie przeszkadzać w nocy, a w najgorszym wypadku – może nawet uszkodzić namiot.

Nocleg na szczycie może być fajny i ciekawy, ale jeśli nie ma wiatru i burzy – pamiętaj, żeby dobrze zabezpieczyć namiot przed warunkami atmosferycznymi.

Dobrze jest, żeby namiot był też osłonięty od wiatru, jeśli mamy akurat wietrzną noc.

biwak song kul

Biwak nad jeziorem Song Kul, Kirgistan

Bezpieczeństwo

Nigdy nie miałem z tym problemu. Wychodzę z założenia, że wcale nie jesteśmy łakomym kąskiem dla drapieżników. Z mojej wiedzy wynika, że zwierzętom typu niedźwiedź czy wilk bardziej śmierdzimy, niż pachniemy. Oczywiście nie ustawiamy namiotu w pobliżu wodopoju oraz na drodze do niego, jeśli widzimy wyraźne ślady bytowania zwierzyny.
Bandyci raczej też nie kręcą się w środku nocy po lesie czy pustkowiu, bo czego mieliby tam szukać? Ja ustawiam namiot nieopodal drogi, którą podążam, ale skryty. Za krzakami, kamieniami, drzewami, w zagajniku. Niekoniecznie chcę być widoczny, ale również nie mam w zwyczaju za bardzo oddalać się od swojej ścieżki.

Biwak „na dziko” może być wspaniałym doświadczeniem, polecam każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z podróżami i włóczęgą. Po kilku nocach w namiocie, czasami człowiek nie chce wracać do łóżka!

Cześć! Mam na imię Michał, jestem fanem podróżowania z plecakiem, kolarstwa w wersji sakwiarskiej oraz górskich eskapad. Na chwilę obecną odwiedziłem ponad 40 krajów na pięciu kontynentach (w tym Antarktydę!), ale liczba ta ciągle rośnie. Chcę dzielić się ze światem tym co dobre i pozytywne w podróżowaniu, służyć pomocą i inspirować. Dziękuję za odwiedziny! Jeśli Ci się tutaj podobało to zrób coś, co sprawi mi przyjemność i pokaże, że warto tworzyć tego bloga- zostaw komentarz, udostępnij, polub moją stronę na Facebooku. Będzie mi bardzo miło!

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
21 stycznia 2021 06:40

Witam
Pięknie jest się gdzieś wybrać w nieznane. Poznać 40 krajów to coś niesamowitego.
Też tak chcę !

beny
beny
5 czerwca 2023 02:26

Poza Parkami Narodowymi (PN) jeśli nie palicie ogniska i rano się zwiniecie to nikt Wami się nie zainteresuje. A jak biwak jest schludny, bez śmieci to najwyżej każe się zwijać jak Was spotka. W PN? Strażników jest jak na lekarstwo. Ale dziś prawie każdy ma smartfona. Zrobi Wam zdjęcie i podp….li. Ważne więc by Was jak najmniej było widać.Rano już Was nie powinno być. Mokry namiot/śpiwór dosuszycie później w innym miejscu. Tak też zjecie śniadanie. Osobna sprawa czy ten namiot jest Wam rzeczywiście potrzebny? Namiot to osłona od opadów. Gdy ich nie ma. A 70-80% nocy jest bez opadów to jest to zbędna… Czytaj więcej »

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on

Polub na FB

Polub mój FanPage na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


This will close in 30 seconds

4
0
Podziel się przemyśleniami! Dziękuję :)x