8 punktów leave no trace
Leave No Trace
Osiem punktów, których warto się trzymać stosując zasadę Leave No Trace. Zasada towarzyszy mi jeszcze od czasów harcerstwa i bardzo mnie cieszy, że nabrała na tyle rozpędu, by być znana na całym świecie.
1. Spakuj co przyniosłeś!
Zabierz ze sobą dodatkową reklamówkę. Jeśli miałeś siłę wnieść pełne, na pewno znajdziesz siły, by znieść puste opakowania. Nie zostawiaj po sobie nic – śmieci, popsutych części sprzętu, przedziurawionych koszulek czy bielizny. Zawsze i w każdym wypadku wszystko co przyniosłeś ma zejść z Tobą z gór.
2. Legalne miejscówki.
Jeśli teren na to pozwala, to biwakuj w miejscach do tego przeznaczonych. To nie znaczy, żeby nie biwakować ”na dziko”, bo czasami tylko na dziko jest jedyną opcją. Ale gdy można skorzystać z miejsca, gdzie już ktoś palił ognisko i przygotowywał teren pod namiot, to po co adaptować nowe miejsca?
3. Biwakowanie na dziko.
Jeśli biwakujesz poza wyznaczonymi miejscami, to masz szansę wykazać się nawet bardziej, niż biwakując w miejscach wyznaczonych. Na Tobie spoczywa odpowiedzialność by zostawić to miejsce takim, jakim je zastałeś. Jeśli nie musisz, nie pal otwartego ognia. A jeśli już musisz rozpalić ognisko czy zbudować schronienie, to nie używaj żywych roślin, użyj tego, co leży na ziemi. Nie łam gałęzi drzew, młodych drzewek i nie niszcz przyrody.
4. Ogień
Jeśli już musisz rozpalać ogień, rób to w takich miejscach, by się nie rozprzestrzenił. Szukaj suchych, osłoniętych od wiatru miejsc i do rozniecania ognia używaj wyłącznie odpowiednio przygotowanego drewna. Unikaj wrzucania wielkich gałęzi z dużą ilością wyschniętych liści – możesz takiego ognia później nie opanować. Pamiętaj, by rano koniecznie wygasić ognisko, a później w miarę możliwości – zasypać. Nikt nie musi wiedzieć, że tutaj biwakowałeś.
Pamiętaj również, że wysuszone gałęzie i liście nie leżą w lesie tylko po to, by ktoś z nich rozpalił ognisko. To źródło substancji odżywczych dla fauny i flory lasu, paląc w lesie ogień naruszasz naturalny ekosystem. Miej to na uwadze.
5. Odchody
Po załatwieniu „większej” potrzeby nie zostawiaj za sobą niepotrzebnych śmieci. Ja zawsze noszę ze sobą woreczki foliowe, do których zbieram zużyty papier toaletowy i zabieram ze sobą. Papier nie jest częścią leśnego ekosystemu, a to, że w miarę szybko się rozkłada, nie znaczy, że można go za sobą zostawiać.
6. Grupa
Jeśli podróżujesz w dużej grupie, starajcie się nie obozować tuż obok siebie (chyba, że biwakujecie w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu). Warto się rozproszyć, by nie „zadeptać” całego terenu.
7. Unikaj zwierząt
Nie wchodź w drogę zwierzętom, a one zostawią cię w spokoju. Daj im spokojnie żyć w naturalnym środowisku. Nie masz żadnego prawa ich przeganiać i straszyć bez powodu. Sprawdź też artykuł – Czy trzeba się bać dzikich zwierząt podczas biwaku
8. Co zastałeś – zostaw.
Idealny biwak w stylu Leave No Trace to taki, gdzie, gdy odejdziesz w miejsca biwaku, nikt nie zorientuje się, że ktoś tutaj spał. Zostawisz wszystko takim, jakie zastałeś przychodząc. To jest chyba najlepsze podsumowanie ideologii Leave No Trace.
Jeśli chodzi o górski trekking, to szanuję wyłącznie osoby stosujące się do zasady Leave no Trace. Pozwoliłem sobie nie tłumaczyć nazwy z angielskiego, ponieważ cały zamysł ideologiczny jest rozprzestrzeniony na świecie pod tą angielską nazwą, która oznacz dosłownie „nie zostawiaj śladów”. Uważam, że przyroda i natura, to wszystko co mamy i powinniśmy o nią zadbać na każdym kroku naszego życia, a zwłaszcza, gdy wychodzimy w dziki, niezurbanizowany teren jakim niewątpliwie są góry i lasy.
Pamiętaj, że to od ciebie zależy jak będą cię postrzegać inni ludzie i to od ciebie zależy kim ty sam jesteś. To, że ktoś nabałaganił w lesie nie znaczy, że ty też możesz. To znaczy, że on jest flejtuchem, więc nie bierz z niego przykładu, a przykładem świeć.