fbpx
Image Alt

Blog

8 punktów leave no trace

Leave No Trace

Osiem punktów, których warto się trzymać stosując zasadę Leave No Trace. Zasada towarzyszy mi jeszcze od czasów harcerstwa i bardzo mnie cieszy, że nabrała na tyle rozpędu, by być znana na całym świecie.

1. Spakuj co przyniosłeś!

Zabierz ze sobą dodatkową reklamówkę. Jeśli miałeś siłę wnieść pełne, na pewno znajdziesz siły, by znieść puste opakowania. Nie zostawiaj po sobie nic – śmieci, popsutych części sprzętu, przedziurawionych koszulek czy bielizny. Zawsze i w każdym wypadku wszystko co przyniosłeś ma zejść z Tobą z gór.

2. Legalne miejscówki.

Jeśli teren na to pozwala, to biwakuj w miejscach do tego przeznaczonych. To nie znaczy, żeby nie biwakować ”na dziko”, bo czasami tylko na dziko jest jedyną opcją. Ale gdy można skorzystać z miejsca, gdzie już ktoś palił ognisko i przygotowywał teren pod namiot, to po co adaptować nowe miejsca?

3. Biwakowanie na dziko.

Jeśli biwakujesz poza wyznaczonymi miejscami, to masz szansę wykazać się nawet bardziej, niż biwakując w miejscach wyznaczonych. Na Tobie spoczywa odpowiedzialność by zostawić to miejsce takim, jakim je zastałeś. Jeśli nie musisz, nie pal otwartego ognia. A jeśli już musisz rozpalić ognisko czy zbudować schronienie, to nie używaj żywych roślin, użyj tego, co leży na ziemi. Nie łam gałęzi drzew, młodych drzewek i nie niszcz przyrody.

4. Ogień

Jeśli już musisz rozpalać ogień, rób to w takich miejscach, by się nie rozprzestrzenił. Szukaj suchych, osłoniętych od wiatru miejsc i do rozniecania ognia używaj wyłącznie odpowiednio przygotowanego drewna. Unikaj wrzucania wielkich gałęzi z dużą ilością wyschniętych liści – możesz takiego ognia później nie opanować. Pamiętaj, by rano koniecznie wygasić ognisko, a później w miarę możliwości – zasypać. Nikt nie musi wiedzieć, że tutaj biwakowałeś.


Sprawdź najnowszą promocją w 8a! Nawet do 40% zniżki na wcześniej nieprzecenione produkty

Pamiętaj również, że wysuszone gałęzie i liście nie leżą w lesie tylko po to, by ktoś z nich rozpalił ognisko. To źródło substancji odżywczych dla fauny i flory lasu, paląc w lesie ogień naruszasz naturalny ekosystem. Miej to na uwadze.

5. Odchody

Po załatwieniu „większej” potrzeby nie zostawiaj za sobą niepotrzebnych śmieci. Ja zawsze noszę ze sobą woreczki foliowe, do których zbieram zużyty papier toaletowy i zabieram ze sobą. Papier nie jest częścią leśnego ekosystemu, a to, że w miarę szybko się rozkłada, nie znaczy, że można go za sobą zostawiać.

6. Grupa

Jeśli podróżujesz w dużej grupie, starajcie się nie obozować tuż obok siebie (chyba, że biwakujecie w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu). Warto się rozproszyć, by nie „zadeptać” całego terenu.

7. Unikaj zwierząt

Nie wchodź w drogę zwierzętom, a one zostawią cię w spokoju. Daj im spokojnie żyć w naturalnym środowisku. Nie masz żadnego prawa ich przeganiać i straszyć bez powodu. Sprawdź też artykuł – Czy trzeba się bać dzikich zwierząt podczas biwaku

8. Co zastałeś – zostaw.

Idealny biwak w stylu Leave No Trace to taki, gdzie, gdy odejdziesz w miejsca biwaku, nikt nie zorientuje się, że ktoś tutaj spał. Zostawisz wszystko takim, jakie zastałeś przychodząc. To jest chyba najlepsze podsumowanie ideologii Leave No Trace.

Jeśli chodzi o górski trekking, to szanuję wyłącznie osoby stosujące się do zasady Leave no Trace. Pozwoliłem sobie nie tłumaczyć nazwy z angielskiego, ponieważ cały zamysł ideologiczny jest rozprzestrzeniony na świecie pod tą angielską nazwą, która oznacz dosłownie „nie zostawiaj śladów”. Uważam, że przyroda i natura, to wszystko co mamy i powinniśmy o nią zadbać na każdym kroku naszego życia, a zwłaszcza, gdy wychodzimy w dziki, niezurbanizowany teren jakim niewątpliwie są góry i lasy.

Pamiętaj, że to od ciebie zależy jak będą cię postrzegać inni ludzie i to od ciebie zależy kim ty sam jesteś. To, że ktoś nabałaganił w lesie nie znaczy, że ty też możesz. To znaczy, że on jest flejtuchem, więc nie bierz z niego przykładu, a przykładem świeć.

Cześć! Mam na imię Michał, jestem fanem podróżowania z plecakiem, kolarstwa w wersji sakwiarskiej oraz górskich eskapad. Na chwilę obecną odwiedziłem ponad 40 krajów na pięciu kontynentach (w tym Antarktydę!), ale liczba ta ciągle rośnie. Chcę dzielić się ze światem tym co dobre i pozytywne w podróżowaniu, służyć pomocą i inspirować. Dziękuję za odwiedziny! Jeśli Ci się tutaj podobało to zrób coś, co sprawi mi przyjemność i pokaże, że warto tworzyć tego bloga- zostaw komentarz, udostępnij, polub moją stronę na Facebooku. Będzie mi bardzo miło!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on

Polub na FB

Polub mój FanPage na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


This will close in 30 seconds

0
Podziel się przemyśleniami! Dziękuję :)x