fbpx
Image Alt

Blog

Plecak

Co jest niezbędne w podróży

Wiesz już jak zorganizować własną wyprawę, wiesz jak przełamać lęk przed podróżą, wiesz jak spakować plecak. Super! Ale teraz powstaje pytanie :

Czy są jakieś rzeczy absolutnie niezbędne, które zawsze powinno się mieć przy sobie?

Dodam, że całość, to moja opinia absolutnie subiektywna. Jednakże nabierane latami doświadczenie pozwoliło mi wykształcić sporo wiedzy, a wszystko to za pomocą prób i błędów.

Lepiej nosić niż się prosić?

Niekoniecznie. Noszenie masy zupełnie przypadkowych przedmiotów absolutnie mija się z celem. Pamiętaj, że cały swój ekwipunek musisz dźwigać na plecach. Każdy dodatkowy przedmiot to miejsce i waga. Mimo, że pojedynczo niektóre rzeczy mogą wydawać się maleńkie, nic nie zmieniające, to z czasem może się ich nazbierać pokaźna ilość, która naprawdę będzie dawać się we znaki.

Sprzęt oczywiście jest zmienny w zależności od tego, co to za wyprawa. Zupełnie inaczej pakuję się na trzydniowy wypad w Beskidy z nocowaniem w schroniskach, inaczej na górski treking w Szwajcarskich Alpach, a zupełnie inaczej na backpackerską przygodę z namiotem w Azji. Jest jednak kilka przedmiotów, które niezależnie od pogody, pory roku i miejsca, zawsze mam ze sobą na wypadach.

Podróżnicze “must have”

Elektronika

  • Telefon komórkowy – korzystam ze wszelkich zdobyczy techniki. Używam do robienia zdjęć, sprawdzenia prognozy pogody, do nawigacji, a w razie niebezpieczeństwa mogę nim wezwać pomoc
  • Latarka – nawet na jednodniowe wypady zabieram małą latarkę czołową. Wystarczy jakiś poślizg i możemy na szlaku wylądować w nocy. Latarka wbudowana w telefon mija się z celem – po pierwsze, ma bardzo mały zasięg, po drugie zaś- zużyje baterie w kilkadziesiąt minut
  • Powerbank – od niedawna w podróżniczej rodzinie. Mogę nim naładować telefon, zwłaszcza, jeśli telefonem robię zdjęcia, mogę również użyć go, do ładowania baterii w latarce
  • Zegarek – Ułatwia mi kontrolowanie czasu, a nie zawsze chcę sięgać po telefon do kieszeni.
  • Kable do ładowania telefonu i latarki

Pierwsza pomoc

Apteczka to moja absolutna podstawa. Oczywiście, kiedy wybieram się w daleką podróż, apteczka zostaje uzupełniona o rzeczy, jakie mogą się przydać na miejscu, ale jest kilka rzeczy, których nigdy nie może w niej zabraknąć:


Sprawdź najnowszą promocją w 8a! Nawet do 40% zniżki na wcześniej nieprzecenione produkty
  • Plastry (zwykłe i żelowe na odciski)
  • Węgiel aktywowany
  • Bandaż
  • Gaza
  • Coś do odkażania ran (woda utleniona, albo posypka na rany)

nóż w naturze

Rzeczy dodatkowe

  • Scyzoryk (krojenie kanapek, nacinanie kiełbasy na ognisko, otwieranie przedmiotów, nacinanie gałęzi… kto był w harcerstwie ten wie, że scyzoryk ma z tysiąc zastosowań w terenie)
  • Przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak
  • Husta Buff albo Shemagh (tzw. arafatka) – mają dziesiątki zastosowań – można ich użyć jako czapek, jako osłony na szyję, można z nich zrobić kominiarki do zakrycia twarzy w razie silnego wiatru
  • Notatnik i długopis – zawsze wiernie przy mnie, spisuję nowe pomysły, adresy, kontakty jeśli internet nie działa
  • Trytytki – po polsku – opaski zaciskowe, można nimi i srebrną taśmą naprawić wszystko
  • Srebrna taśma – patrz punkt powyżej 🙂
  • Zestaw do szycia – malutki, jedna igła i kawałek rolki z nicią. Ratował już odpadające guziki, rozdarte spodnie i pęknięcie ramienia w plecaku

Powyższa lista towarzyszy mi zawsze. Niezależnie, czy niosę ze sobą piętnastokilogramowy plecak z namiotem na trzytygodniową wyprawę, czy też mały, lekki plecak na szybki spacer po Beskidach. I naprawdę wiele razy tak prosty zestaw przyczynił się do “uratowania sytuacji”.

Mam nadzieję, że pomogłem wybrać to co absolutnie niezbędne. Pamiętaj – zawsze pakuj się z głową. Są przedmioty, których naprawdę potrzebujesz, ale są takie, które tylko myślisz że potrzebujesz. Zastanów się trzy razy przed spakowaniem i odnajdź swój złoty środek.

 

 

Cześć! Mam na imię Michał, jestem fanem podróżowania z plecakiem, kolarstwa w wersji sakwiarskiej oraz górskich eskapad. Na chwilę obecną odwiedziłem ponad 40 krajów na pięciu kontynentach (w tym Antarktydę!), ale liczba ta ciągle rośnie. Chcę dzielić się ze światem tym co dobre i pozytywne w podróżowaniu, służyć pomocą i inspirować. Dziękuję za odwiedziny! Jeśli Ci się tutaj podobało to zrób coś, co sprawi mi przyjemność i pokaże, że warto tworzyć tego bloga- zostaw komentarz, udostępnij, polub moją stronę na Facebooku. Będzie mi bardzo miło!

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Darek
6 listopada 2018 19:34

dobry pakiet, u mnie jeszcze obowiazkowo kilka metrów sznurka 🙂

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on

Polub na FB

Polub mój FanPage na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


This will close in 30 seconds

2
0
Podziel się przemyśleniami! Dziękuję :)x