Jiufen – co robić blisko Tajpej, miasto gorączki złota
Tajwan jest wspaniałym miejscem do podróży, bardzo niedocenionym i traktowanym jedynie jako punkt przesiadkowy podczas lotów do Australii, Nowej Zelandii czy Japonii. A to błąd! Tajwan jest fantastycznym miejscem, by to tutaj właśnie spędzić wakacje i czas wolny, a nawet, gdy lecimy tutaj tylko i wyłącznie przesiadkowo, to warto zarezerwować sobie choć kilka dni na zwiedzanie Tajpej i okolic.
Dziś opowiem wam o Jiufen – wyjątkowym miejscu znajdującym się zaledwie dwie godziny drogi autobusem z Tajpej. Miejscu, które powinno znaleźć się koniecznie na podróżniczej mapie po Tajwanie!
Tajwan – informacje praktyczne, przeczytaj koniecznie przed wyjazdem!
Jiufen – zarys historyczny
W czasie panowania dynastii Qing (lata 1636- 1911), Jiufen było maleńkim miasteczkiem zamieszkiwanym przez zaledwie dziewięć rodzin. Stąd też nazwa Jiu-Fen (chiński – dziewięć porcji). Nazwa wzięła się z tego, iż zamieszkane przez dziewięć rodzin miasteczko, zamawiało lub kupowało wszystko w ilości dziewięciu sztuk, bo takie było zapotrzebowanie.
W roku 1890 w Jiufen odkryto potężne złoża złota, jedne z największych w Azji. Nie trudno się domyślić, że zaczęła się tutaj gorączka złota, która swój szczytowy okres osiągnęła w czasie, gdy Tajwan był japońską kolonią (lata 1895- 1945).
Miasto zostało bardzo gęsto zabudowane przez Japończyków. Wąskie ulice pną się po zboczach wzgórz i ciasno oplatają niewysokie budynki. Nie ukrywam, że dość łatwo się zgubić, chodząc ścieżkami o szerokości 50 centymetrów, będąc otoczonym budynkami mieszkalnymi i lokalami użytkowymi.
W czasie drugiej wojny światowej miasto stało się japońskim obozem pracy. Po zakończeniu działań wojennych wydobycie złota malało z każdym rokiem, aż w roku 1971 zostało zupełnie wstrzymane.
Turystyczny boom w Jiufen
Pierwsi turyści zaczęli napływać do Jiufen w roku 1989 po nagraniu w tym mieście filmu zatytułowanego “A City of Sadness” (ang. Miasto Smutku). Głównie była to turystyka krajowa.
Źródło Wikipedia – City od Sadness
Miasto Smutku to tajwański dramat historyczny z 1989 roku w reżyserii Hou Hsiao-hsien. Opowiada historię rodziny uwikłanej w „Biały Terror”, który został wyrządzony obywatelom Tajwanu przez rząd Kuomintang po ich przybyciu z Chin kontynentalnych pod koniec lat 40.
Jednakże prawdziwy szał na Jiufen i ekstremalny wzrost ilości turystów zagranicznych zaczął się w 2001 roku po nakręceniu anime zatytułowanego “Spirited Away: w Krainie Bogów”. Pełnometrażowy film Haya Miyazakiego opowiadający historię dziewczynki, która wraz z rodzicami trafiła do miasta, gdzie ludzie z przejedzenia zamieniali się w świnie (oczywiście było to Jiufen), sprawił, że turyści z całego świata zaczęli napływać, by zobaczyć to niezwykłe miejsce. Spirited Away – link do wikipedii
____________________
Zobacz moje pomysły na prezenty świąteczne dla podróżników i góroholików!
____________________
Zamaskowany duch ze Spirited Away do dziś jest jednym z symboli tego wspaniałego górniczego miasteczka.
Co robić w Jiufen?
Odwiedzić OLD STREET
Stara ulica handlowa, na której niegdyś mieściły się nieomal wszystkie punkty handlowe górniczego miasteczka, stała się najbardziej obleganą atrakcją. W chwili obecnej pełna jest sklepów z pamiątkami, rękodziełem, restauracji w których można spróbować lokalnych przysmaków. Nie był w Jiufen ktoś, kto nie spróbował Taro Balls – tradycyjnego Tajwańskiego deseru!
Old Street (Jishan Street) zaczyna się przy sklepie 7-Eleven i wiedzie pod górę zakosami, pomiędzy domami. Szybkie przejście zajmie kilkadziesiąt minut, ale wiele osób spędza tutaj co najmniej kilka godzin. Dlaczego? Ponieważ ulica jest niesamowicie urokliwa, sprawia wspaniałe wrażenie, gdy idzie się otoczonym gęstą zabudową pod górę, a nad naszymi głowami sennie kołyszą się tradycyjne lampiony.
Nie można zapomnieć, że gdy poczuje się zapach potraw, to nie sposób odmówić sobie wizyty w restauracji, a jako jeden z najważniejszych punktów do odwiedzenia, zdecydowanie polecam :
Odwiedzić tradycyjną herbaciarnię
Pod tym adresem znajdziesz dwie najpopularniejsze herbaciarnie w Jiufen.
I od razu spieszę wyjaśnić – herbaciarnia to nie tylko miejsce, gdzie napijesz się herbaty z torebki! Herbaciarnia to bardzo ważne kulturowo miejsce. Picie herbaty na Tajwanie to kultywowana od wieków chińska tradycja.
Zamawiając herbatę w herbaciarni, płacisz w pewnym sensie za miejsce, nie za sam napój. Otrzymasz cały zestaw naczyń. I, byś się nie pogubił, już spieszę z wyjaśnieniami jak pić herbatę w tradycyjnej herbaciarni.
Szczypcami nabieramy liście herbaty do małego czajniczka. Ilość dopasowujemy do własnych preferencji – więcej liści, herbata mocniejsza. Czajniczek wstawiamy wraz z kubeczkami do miski. Gorąca woda będzie w dużym czajniku stać na podłodze, podgrzewając się na czymś, co przypomina wazę z płomieniem. Cały zestaw w miseczce zalewamy wodą tak, by się przelewało, miseczka powinna do połowy wypełnić się wodą. Służy to obmyciu kubeczków, ale również podtrzymywaniu ciepła w mini czajniku. Następnie, gdy herbata się zaparzy, nalewamy do kubeczków i delektujemy się.
Rodzajów herbat jest kilkadziesiąt do wyboru, niezależnie od herbaciarni, więc dla każdego coś się znajdzie. Do zestawu dostaniemy też w cenie kilka smacznych przekąsek (mochi, przekąski z sezamem, ciastka z zielonej fasolki i słodkie śliwki). Zestaw herbaty dla dwóch osób to koszt około 600-1000 NTD (80-120 PLN). Możemy siedzieć bez końca i delektować się widokiem, rozmawiać lub odpoczywać.
Jeśli będziesz chcieć wybrać się do A-Mei Teahouse, najpopularniejszej herbaciarni w Jiufen, warto przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem zarezerwować stolik. Robią to korzystając z mojego linku oszczędzasz sporo pieniędzy i na dodatek masz zarezerwowane miejsce i czas. Kliknij, by zarezerwować.
Odwiedzić teatr Shengping
W czasach, gdy Jiufen było miastem górniczym, teatr był jedyną rozrywką. Odwiedzając go dziś, możemy zobaczyć stare plakaty filmowe, podejrzeć japoński barokowy styl, w którym cały budynek został wykonany. Zaraz po wejściu z lewej strony jest dawny sklep, głównie z używkami – piwem, tytoniem, sake, w którym górnicy zaopatrywali się na seans. Do dziś są tam prawdziwe (choć oczywiście – po terminie przydatności) przedmioty, które niegdyś cieszyły się ogromną popularnością.
Teatr jest otwarty w dni robocze w godzinach 9:30 – 17:30. W weekendy 9:30 – 18:00. Wstęp jest bezpłatny.
Odwiedzić Muzeum Złota w Jinguashi
To tylko 10 minut autobusem ze starego miasta w Jiufen, a muzeum jest naprawdę niesamowitą atrakcją! Wstęp – 80 NTD. Godziny otwarcia 9:30 – 17:30 w dni powszednie, 9:30 – 18:00 w weekendy.
W muzeum można poznać pełną historię wydobycia cennego kruszcu, odwiedzić dom Japońskiego Księcia, który zarządzał zarówno muzeum jak i miastem. Można również zobaczyć wielorodzinny dom japoński, w którym mieszkali zarządcy kopalni, a w środku zobaczyć rzeźby przedstawiające codzienne życie. Udając się na wyższy poziom, naszym oczom ukaże się wspaniała panorama, a zwiedzanie muzeum zakończymy w sali, w której znajduje się największa bryła złota na Tajwanie, ważąca, bagatela, ponad 200kg!
Zobaczyć świątynię Shinto
Kończąc zwiedzanie muzeum, nie warto wracać do wejścia! Warto kontynuować drogę schodami pod górę i wspiąć się do starej japońskiej świątyni Shinto, która majestatycznie wznosi się na zboczu góry.
A z samej świątyni zobaczymy górę Teapot, czyli przypominającą czajnik formację skalną z niesamowitym widokiem na wybrzeże i miasto. Zaraz zresztą trochę więcej na ten temat.
Zobaczyć Geopark
Wchodząc wyżej, ponad świątynię Shinto, ciężko przegapić Geopark. Jest to coś w rodzaju kanionu, gdzie różnego rodzaju kamienie prezentują, co oprócz złota można było wydobywać na miejscu. Punkt może nie jest super interesujący (brak objaśnień), ale jest bardzo fotogeniczny!
Wejść na Teapot Mountain
Cofając się odrobinę w stronę świątyni Shinto, znajdziemy szlak prowadzący na przeciwległą górę – Teapot Mountain. Jeśli nie masz czasu, by przez dwie godziny wchodzić na szczyt, możesz to sobie ułatwić i dojechać skuterem, rowerem bądź samochodem dosłownie 20 minut od szczytu, w to miejsce:
Do formacji skalnej zaprowadzą cię schody i kamienista droga, a z punktu na mapie powyżej wejście nawet niewprawnej osobie nie zajmie więcej, niż pół godziny. Dotarłszy do samej skały zobaczysz wejście do jaskini, w środku znajduje się lina, na której podciągnąwszy się i przecisnąwszy przez szczelinę, możesz wejść na szczyt. Na samym szczycie są trzy miejsca z pięknym widokiem na okoliczne góry, świątynię Shinto, muzeum złota, wybrzeże oraz całe Jinguashi.
Wejście i wspinaczka nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani nawet obuwia, więc można to zrobić będąc przygotowanym na zwyczajną miejską wycieczkę.
Odwiedzić Chuen Ji Hall
Schodząc z Teapot Mountain ciężko przegapić piękną świątynię DAO z wielkim posągiem Boga Guang Gong. Na tarasie świątyni znajduje się punkt widokowy. W środku w fontannie pływają przepiękne żółwie, które w religii DAO symbolizują dobrobyt i odpowiadają za dobra materialne.
Zobaczyć drogę wielu zakrętów
Zjeżdżając niżej, w stronę wybrzeża, przed nami rozciągał się będzie wspaniały widok na kanion i bardzo krętą drogę poniżej. Z ciekawostek powiem, że droga ta była wykorzystywana w dziesiątkach filmów i seriali kręconych na Tajwanie. Jest pewno sekretne miejsce na zrobienie świetnych zdjęć, więc Instagramerzy powinni posłuchać uważnie 😉
Dokładnie w tym miejscu znajduje się ukryta w gąszczu lina (możecie zobaczyć zmieniając na Google Street View)
Podciągając się na niej pod górę, wejdziemy na podest, skręcamy w lewo i idziemy aż do zakrętu. Wiem, brzmi trochę jak gra w Tomb Raider, ale właściwie to też tak wygląda 😉 Z góry rozciąga się niesamowity widok na drogę zakrętów. Wspinając się po linie trzeba uważać – ja pociąłem nogi na jakichś starych drutach ustawionych tutaj w celu zapobiegania opadaniu kamieni na drogę.
Odwiedzić Złoty Wodospad
Ilość rudy żelaza spływająca rzeką w dół stworzyła niesamowity efekt wodospadu, który mieni się, jakby to płynne złoto spadało z gór. Najlepszą porą na zdjęcia są tak zwane złote godziny – czas po wschodzie słońca oraz wieczorem, tuż przed zachodem.
Zobaczyć Jiufen Qingyun – najpiękniejszą świątynię!
Świątynia jest oszałamiająca. Jeśli masz czas tylko by zobaczyć jedną (z ponad dziesięciu!) świątynię w okolicy, wybierz tę! Ma osiem pięter, każde poświęcone innemu Bogowi. Na ostatnim z pięter wznosi się wielki taras widokowy, z którego można zrobić świetne zdjęcia.
Co jeszcze można robić w Jiufen?
Gdybyś zostawał na dłużej, to w Jiufen znajdzie się jeszcze więcej atrakcji! Między innymi będzie to :
- odwiedzenie starych tuneli (można ich znaleźć mnóstwo, rozsiane są po całym mieście)
- zwiedzanie Old Street nocą (efekt jest niesamowity, gdy wszystkie lampiony rozświetlają wąskie uliczki)
- Odwiedzenie wszystkich świątyń – jest tu ich kilkanaście, a każda inna
- Odwiedzenie cmentarza DAO – to relikt przeszłości, by budować krypty, w Jiufen na wzgórzu znajduje się ich jednak kilkadziesiąt
Jak dojechać do Jiufen z Tajpej?
Jest kilka opcji.
Używając Ximen – Jiufen Shuttle bus. Można zarezerwować tutaj – Shuttle Bus z Ximen, Taipei do Jiufen i Shifen
Startujemy ze stacji metra Ximen w Tajpej i mamy do dyspozycji transport do Jiufen, Jinguashi i Shifen (o tym będzie osobny artykuł). Można dołączyć do biletu jedzenie bądź powiązać go z dodatkowymi usługami, takimi jak usługi przewodnickie bądź wypożyczenie Tradycyjnego Chińskiego stroju (Qi Pao).
Koszt po kliknięciu w mój link to około 450 NTD
Pociąg do Ruifang i dalej autobus do Jiufen
Pociągi odjeżdżają z Tajpej ze stacji Banqiao, Wanhua, Songshan i Nangang. Nie trzeba rezerwować biletów z wyprzedzeniem, pociągi jeżdżą co pół godziny. W zależności od tego, czy wybierzemy szybszy, czy trochę powolniejszy pociąg, podróż potrwa od 40 do 60 minut. Cena za bilet to 64-96 NTD w zależności od pociągu.
Gdybyś jednak chciał(a) zarezerwować bilet na pociąg online, to tutaj znajdziesz wszystkie informacje https://www.railway.gov.tw/tra-tip-web/tip?lang=EN_US
Wysiadłszy na stacji Ruifang wychodzimy, skręcamy w lewo i idziemy na przystanek vis-a-vis komisariatu policji. Stamtąd za 10-20 NTD możemy do Jiufen pojechać autobusami numer 827, 788, 825, 965. Podróż potrwa 15 minut.
Bezpośredni autobus z Fuxing MRT Station
Tuż przy stacji metra Fuxing (Fuxing Road) w Tajpej można złapać autobus 1062. Jest to bezpośredni autobus z Tajpej do Jiufen, a jego ostatnim przystankiem jest Quan Ji Temple w Jinguashi. Koszt biletu to 100 NTD, czas podróży – około półtorej godziny (zależne od natężenia ruchu).
Zarówno za pociąg jak i autobus można zapłacić Easy Card. Jeśli zamierzasz dopiero przylecieć na Tajwan, to zamów Easy Card i odbierz na lotnisku już teraz! Zamów Easy Card
Czy Jiufen to jednodniowa wycieczka?
Jiufen może być wypadem za miasto na jeden dzień. Wyjazd z rana i powrót wieczorem. Jeśli jednak zwiedzanie starej ulicy i muzeum złota oraz wchodzenie na Teapot Mountain chcemy połączyć z próbowaniem lokalnych specjałów, wizytą w świątyniach oraz delektowaniem się tradycyjną herbatą, wtedy trzeba tutaj zostać przynajmniej na jedną noc.
Osobiście – zdecydowanie polecam poświęcić Jiufen więcej niż jeden dzień. Ale jeśli goni Cię czas i nie możesz zostać na noc – w jeden dzień możesz zobaczyć tutaj naprawdę wiele!
Zdjęcia robią wrażenie! Te czerwone lampiony robią niesamowity klimat. Jak będzie okazja to na pewno odwiedzę sugerowane zakątki 😉
Polecam gorąco 🙂
Super zdjęcia. Tekst praktyczny i przydany dla osób, które będą się tam wybierały.
Uwielbiam oglądać zdjęcia jedzenia i picia, w tym przypadku herbaty. Nawet patrząc na zdjęcie czuć jej aromat. Z atrakcji chętnie odwiedziłabym stary teatr, a sztabkę złota chętnie zapakowałabym i do swojego plecaka. Myślę, że na pół byłoby o wiele łatwiej ją wynieść:-) pozdrowienia
Akceptuję Twoją chęć bycia współkradziejem! 😀