Skalne Miasto Adrspach
Ceny, jak dojechać, co zobaczyć, co robić.
Ale jak to mówią – zacznijmy od początku;)
Historia Skalnego Miasta
Tereny dzisiejszego Skalnego Miasta w dawnych czasach służyły okolicznej ludności za kryjówkę. W momencie, gdy ludzie czuli się zagrożeni, uciekali w trudno dostępne lasy Adrspachu i wracali do domostw, gdy zagrożenie przeminęło. Od początków XVIII wieku miejsce to zaczęto eksplorować turystycznie. Pierwsze opracowanie pierworysów skał pochodzi z 1723 roku! Skalne Miasto odwiedzali też sławni ludzie, tacy jak Królowa Luiza, August II Mocny, Johan Wolfgang Goethe (jego popiersie znajduje się u wejścia do jaskini z Wielkim Wodospadem) czy cesarz Józef II.
W 1824 roku w Adrspachu wybucha pożar, który trwa kilka tygodni. Spalając nieomal zupełnie szatę roślinną, odkrywa skalne labirynty i pozwala właścicielom tych ziem na rozpoczęcie budowania szlaków turystycznych. W 1839 zostaje zbudowana Brama Gotycka stanowiąca oficjalne wejście do Skalnego Miasta, a użyta wiele lat później podczas kręcenia “Opowieści z Narnii”.
Jak dojechać do Skalnego Miasta
Samochodem
Musicie się dostać dokładnie do tego punktu :
Jadąc przekraczałem granicę pomiędzy Goleń a Mezimesti. Droga jest dosyć wąska, ale polecam się przejechać, jest całkiem malownicza i nie ma zbyt dużego ruchu. Można też oczywiście przejechać każdą inną granicą, choć odradzam drogę przez Zdonov – tam jest naprawdę mega wąsko i już tak fajnie się nie jedzie.
Pociągiem
Od 30 kwietnia do 4 września kursuje pociąg Wrocław Główny – Adrspach. Jest to znakomite rozwiązanie żeby zwiedzić Skalne Miasto i nie przejmować się dużym, w tym sezonie, ruchem turystycznym na drogach.
Autobusem
Można wykupić miejsce w autobusie w Kudowie Zdroju, kurs bezpośrednio do Adrspach. Można też pojechać autobusem do czeskiej miejscowości Nachod i stamtąd dalej pociągiem pod same bramy Skalnego Miasta. Wyszukiwarkę połączeń kolejowych w Czechach znajdziecie pod tym adresem https://www.cd.cz/en/default.htm . Koszt z Nachod to około 50 koron.
Ceny w Skalnym Mieście
Ceny biletów w sezonie letnim, tj. 01.04 – 31.10 : (ceny w koronach, na wrzesień 2019 100 koron to 16,80 pln).
____________________
Zobacz moje pomysły na prezenty świąteczne dla podróżników i góroholików!
____________________
- Dorośli – 120Kc
- Dzieci od lat 6, bilety młodzieżowe ulgowe, inwalidzi – 70 Kc
- Rodzinny, 2 dorosłych, 2 dzieci – 320 Kc
- Psy – 10 Kc
- Parking – 100 Kc za pierwsze rozpoczęte 4 godziny + 50 Kc za każdą rozpoczętą kolejną godzinę
- Rejs po skalnym jeziorze (opcjonalnie) – 50 Kc
Ceny biletów w sezonie zimowym:
- Dorośli – 80Kc
- Dzieci od lat 6, bilety młodzieżowe ulgowe, inwalidzi – 40 Kc
- Rodzinny, 2 dorosłych, 2 dzieci – 210 Kc
- Psy – 10 Kc
- Parking – 100 Kc za pierwsze rozpoczęte 4 godziny + 50 Kc za każdą rozpoczętą kolejną godzinę
- Rejs po skalnym jeziorze (opcjonalnie) – zimą nieczynne
Co robić w Skalnym Mieście
Ponieważ czas jest nieograniczony, możemy spędzić w tym pięknym miejscu nawet cały dzień! Po wejściu otrzymujemy ulotkę z mapką i dwoma trasami, zieloną oraz niebieską.
Trasa niebieska w szybkim tempie zajmie 15 minut, prowadzi jedynie dookoła jeziorka, natomiast trasa zielona to właściwy szlak przez Skalne Miasto. Całość tej trasy to około 3,5 km a czas przejścia, w zależności od kondycji, tłumu oraz czasu spędzonego na fotografowaniu – 2-3 godziny.
Trasę zieloną możemy zmodyfikować na dwa sposoby, po pierwsze – przejść dalej na żółty szlak w kierunku Teplickich skał. Niestety tej formy nie sprawdziłem, więc nie będę podawał informacji. Drugą i zalecaną przeze mnie formą, by zobaczyć i doświadczyć więcej, jest skorzystanie z łódki po jeziorku (sezon letni).
Do łódki prowadzą strome schody w skalnej szczelinie, a wchodzenie po nich jest fajnym doświadczeniem. Natomiast przepłynięcie łódką umilają nam opowieści czeskiego flisaka, które są naprawdę zabawne, zwłaszcza, że flisacy mówią po polsku z fajnym, czeskim akcentem. Dla osób anglojęzycznych jest nawet ulotka z tłumaczeniem ich opowieści 😉
Co zobaczymy w Skalnym Mieście?
Przede wszystkim można zobaczyć niesamowicie uformowane skały, które smagane wiatrem, mrozem i deszczami przybrały te nieszablonowe kształty. Do tego dochodzi pierwsze piękne jezioro zaraz przy wejściu oraz drugie jezioro, po którym możemy się przepłynąć, dwa wodospady, kapliczkę, popiersie Goethego i wspaniały pomnik przyrody.
Słowem podsumowania – naprawdę nie sądziłem, że Skalne Miasto zrobi na mnie aż tak wielkie wrażenie. Jeśli ktoś śledził bloga wcześniej, to wie, że nie obcy mi Kazachstan, Kirgistan, Tajwan, Japonia etc etc. A mimo wszystko takie miejsce, zaraz przy naszej granicy, zrobiło na mnie przeogromne wrażenie, aż sam siebie zacząłem pytać, dlaczego nie przyjechałem tutaj wcześniej?
Stopień trudności oceniam na bardzo łatwy, zresztą jest można tam spotkać wiele osób w wieku około 70tki. Na dodatek w bardzo wiele miejsc dojedzie się z wózkiem dziecięcym, a miłym ukłonem parku w stronę turystów jest możliwość zabrania czworonoga (na smyczy i za dodatkową symboliczną opłatą).
Serdecznie wszystkim polecam wizytę w tym niebanalnym miejscu. Po więcej informacji zaglądnijcie na oficjalną stronę http://skalyadrspach.cz
Szkoda, że tak słabo z komunikacją do Adrspachu z Polski. Jeden, sezonowy pociąg nie załatwia wcale sprawy.
Dzień dobry, do Skalnego Miasta warto pojechać inną trasą niż przejście Golińsk/Mezimesti: za Mieroszowem skręt w prawo i dalej nawigacja poprowadzi (ok 12 km) Mieroszów do Adršpach, Czechy – Mapy Google
Bardzo ciekawy blog: cieszę się, że tu trafiłem. Dziękuję Michał za świetne wpisy!
Bardzo dziękuję, każda dodatkowa porada jest na miarę złota 🙂
Bardzo miło usłyszeć pozytywne słowa na temat własnej pracy 🙂