fbpx
Image Alt

Blog

adrspach

Skalne Miasto Adrspach

Ceny, jak dojechać, co zobaczyć, co robić.

Ale jak to mówią – zacznijmy od początku;)

Historia Skalnego Miasta

Tereny dzisiejszego Skalnego Miasta w dawnych czasach służyły okolicznej ludności za kryjówkę. W momencie, gdy ludzie czuli się zagrożeni, uciekali w trudno dostępne lasy Adrspachu i wracali do domostw, gdy zagrożenie przeminęło. Od początków XVIII wieku miejsce to zaczęto eksplorować turystycznie. Pierwsze opracowanie pierworysów skał pochodzi z 1723 roku! Skalne Miasto odwiedzali też sławni ludzie, tacy jak Królowa Luiza, August II Mocny, Johan Wolfgang Goethe (jego popiersie znajduje się u wejścia do jaskini z Wielkim Wodospadem) czy cesarz Józef II.

adrspach skały

W 1824 roku w Adrspachu wybucha pożar, który trwa kilka tygodni. Spalając nieomal zupełnie szatę roślinną, odkrywa skalne labirynty i pozwala właścicielom tych ziem na rozpoczęcie budowania szlaków turystycznych. W 1839 zostaje zbudowana Brama Gotycka stanowiąca oficjalne wejście do Skalnego Miasta, a użyta wiele lat później podczas kręcenia “Opowieści z Narnii”.

adrspach brama gate narnia
Kto oglądał Opowieści z Narnii ten na pewno rozpozna miejsce 😉

Jak dojechać do Skalnego Miasta

Samochodem

Musicie się dostać dokładnie do tego punktu :

Jadąc przekraczałem granicę pomiędzy Goleń a Mezimesti. Droga jest dosyć wąska, ale polecam się przejechać, jest całkiem malownicza i nie ma zbyt dużego ruchu. Można też oczywiście przejechać każdą inną granicą, choć odradzam drogę przez Zdonov – tam jest naprawdę mega wąsko i już tak fajnie się nie jedzie.

Pociągiem

Od 30 kwietnia do 4 września kursuje pociąg Wrocław Główny – Adrspach. Jest to znakomite rozwiązanie żeby zwiedzić Skalne Miasto i nie przejmować się dużym, w tym sezonie, ruchem turystycznym na drogach.

Autobusem

Można wykupić miejsce w autobusie w Kudowie Zdroju, kurs bezpośrednio do Adrspach. Można też pojechać autobusem do czeskiej miejscowości Nachod i stamtąd dalej pociągiem pod same bramy Skalnego Miasta. Wyszukiwarkę połączeń kolejowych w Czechach znajdziecie pod tym adresem https://www.cd.cz/en/default.htm . Koszt z Nachod to około 50 koron.

adrspach skały
Dla takich widoków warto tutaj przyjechać

Ceny w Skalnym Mieście

Ceny biletów w sezonie letnim, tj. 01.04 – 31.10 : (ceny w koronach, na wrzesień 2019 100 koron to 16,80 pln).

 • Dorośli – 120Kc
 • Dzieci od lat 6, bilety młodzieżowe ulgowe, inwalidzi – 70 Kc
 • Rodzinny, 2 dorosłych, 2 dzieci – 320 Kc
 • Psy – 10 Kc
 • Parking – 100 Kc za pierwsze rozpoczęte 4 godziny + 50 Kc za każdą rozpoczętą kolejną godzinę
 • Rejs po skalnym jeziorze (opcjonalnie) – 50 Kc

Ceny biletów w sezonie zimowym:

 • Dorośli – 80Kc
 • Dzieci od lat 6, bilety młodzieżowe ulgowe, inwalidzi – 40 Kc
 • Rodzinny, 2 dorosłych, 2 dzieci – 210 Kc
 • Psy – 10 Kc
 • Parking – 100 Kc za pierwsze rozpoczęte 4 godziny + 50 Kc za każdą rozpoczętą kolejną godzinę
 • Rejs po skalnym jeziorze (opcjonalnie) – zimą nieczynne

Co robić w Skalnym Mieście

adrspach wodospad
Wodospad w Jakini
adrspach mysia dziura
Tzw. Mysia dziura

Ponieważ czas jest nieograniczony, możemy spędzić w tym pięknym miejscu nawet cały dzień! Po wejściu otrzymujemy ulotkę z mapką i dwoma trasami, zieloną oraz niebieską.

Trasa niebieska w szybkim tempie zajmie 15 minut, prowadzi jedynie dookoła jeziorka, natomiast trasa zielona to właściwy szlak przez Skalne Miasto. Całość tej trasy to około 3,5 km a czas przejścia, w zależności od kondycji, tłumu oraz czasu spędzonego na fotografowaniu – 2-3 godziny.

To jeziorko można okrążyć podążając szlakiem niebieskim

Trasę zieloną możemy zmodyfikować na dwa sposoby, po pierwsze – przejść dalej na żółty szlak w kierunku Teplickich skał. Niestety tej formy nie sprawdziłem, więc nie będę podawał informacji. Drugą i zalecaną przeze mnie formą, by zobaczyć i doświadczyć więcej, jest skorzystanie z łódki po jeziorku (sezon letni).

Do łódki prowadzą strome schody w skalnej szczelinie, a wchodzenie po nich jest fajnym doświadczeniem. Natomiast przepłynięcie łódką umilają nam opowieści czeskiego flisaka, które są naprawdę zabawne, zwłaszcza, że flisacy mówią po polsku z fajnym, czeskim akcentem. Dla osób anglojęzycznych jest nawet ulotka z tłumaczeniem ich opowieści 😉

Ja i moja żona w Skalnym Mieście
Tak uśmiechnięci i zadowoleni byliśmy docierając do Wielkiej Panoramy!

Co zobaczymy w Skalnym Mieście?

Przede wszystkim można zobaczyć niesamowicie uformowane skały, które smagane wiatrem, mrozem i deszczami przybrały te nieszablonowe kształty. Do tego dochodzi pierwsze piękne jezioro zaraz przy wejściu oraz drugie jezioro, po którym możemy się przepłynąć, dwa wodospady, kapliczkę, popiersie Goethego i wspaniały pomnik przyrody.

Słowem podsumowania – naprawdę nie sądziłem, że Skalne Miasto zrobi na mnie aż tak wielkie wrażenie. Jeśli ktoś śledził bloga wcześniej, to wie, że nie obcy mi Kazachstan, Kirgistan, Tajwan, Japonia etc etc. A mimo wszystko takie miejsce, zaraz przy naszej granicy, zrobiło na mnie przeogromne wrażenie, aż sam siebie zacząłem pytać, dlaczego nie przyjechałem tutaj wcześniej?

adrspach starosta
“Starosta”

Stopień trudności oceniam na bardzo łatwy, zresztą jest można tam spotkać wiele osób w wieku około 70tki. Na dodatek w bardzo wiele miejsc dojedzie się z wózkiem dziecięcym, a miłym ukłonem parku w stronę turystów jest możliwość zabrania czworonoga (na smyczy i za dodatkową symboliczną opłatą).

Serdecznie wszystkim polecam wizytę w tym niebanalnym miejscu. Po więcej informacji zaglądnijcie na oficjalną stronę http://skalyadrspach.cz

Cześć! Mam na imię Michał, jestem fanem podróżowania z plecakiem, kolarstwa w wersji sakwiarskiej oraz górskich eskapad. Na chwilę obecną odwiedziłem ponad 40 krajów na pięciu kontynentach (w tym Antarktydę!), ale liczba ta ciągle rośnie. Chcę dzielić się ze światem tym co dobre i pozytywne w podróżowaniu, służyć pomocą i inspirować. Dziękuję za odwiedziny! Jeśli Ci się tutaj podobało to zrób coś, co sprawi mi przyjemność i pokaże, że warto tworzyć tego bloga- zostaw komentarz, udostępnij, polub moją stronę na Facebooku. Będzie mi bardzo miło!

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Dawid
22 grudnia 2019 19:54

Szkoda, że tak słabo z komunikacją do Adrspachu z Polski. Jeden, sezonowy pociąg nie załatwia wcale sprawy.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on

Polub na FB

Polub mój FanPage na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


This will close in 30 seconds

1
0
Podziel się przemyśleniami! Dziękuję :)x