15 najlepszych filmów podróżniczych
Skąd biorą się pomysły na podróże, jak nie z opowieści, filmów i książek? Te trzy sposoby kształtują pragnienia i kreują marzenia o wybraniu się w wymarzoną destynację. Wybrałem filmy podróżnicze, które na mnie zrobiły największe wrażenie, były inspirujące i bardzo często oparte na faktach. Dla mnie film podróżniczy oparty na faktach jest lepszy niż zmyślona historia, bo jeśli to się przydarzyło, to może mnie czeka podobna przygoda? Choć nie było to też całkowitą regułą przy tworzeniu tego zestawienia.
Filmy, które osobiście uważam za najlepsze, to tak zwane filmy drogi, lub o podróżach przez góry. Te dwa typy filmów podróżniczych mają jedną wspólną cechę – prowadzą bohatera do zmiany, lub katastrofy. Są inspiracją, piękną historią bądź przestrogą. I na pewno dają do myślenia.
Wszystko za życie (Into the Wild) 2007
Historia młodego człowieka, który chciał się odłączyć od społeczeństwa. Nie dawał sobie rady z ciągłymi wymogami stawianymi przez życie w mieście – musisz pracować, musisz się uczyć, powinieneś założyć rodzinę, ubrać się lepiej, kupić nowszy samochód… On chciał spokoju i tylko spokoju, na łonie natury. Ruszył więc na wyprawę życia…
Dzienniki motocyklowe (Diarios de motocicleta) 2005
Opowieść o młodym Che Guevara, który w 1952 roku wyruszył wraz z przyjacielem by przemierzyć całą Amerykę Południową motocyklem. Film pokazuje ich przygody, przeżycia oraz przemianę duchową, którą przeszedł, współpracujący później z Fidelem Castro, rewolucjonista. Prócz pięknej przygody daje pewne pojęcie o tym, co działo się w głowie Che Guevary po tej podróży oraz dlaczego postanowił zostać komunistą.
Droga życia (The Way) 2010
Film o ojcu, który przylatuje do Francji ze Stanów Zjednoczonych, po rzeczy syna, który zginął goniąc za marzeniami, a dokładniej rzecz ujmując – próbował przejść słynny szlak Camino de Santiago. Ojciec jednak, zamiast wrócić do Stanów, w hołdzie synowi postanawia wyruszyć i dokończyć za niego ten szlak. Syn był typowym podróżnikiem, ojciec jest typowym mieszczuchem. Czy da radę? Obejrzyj do końca!
Dzika droga (Wild) 2014
Rozpad małżeństwa, narkotyki, śmierć matki… do czego może posunąć się młoda kobieta, tak doświadczona życiem? Do realizacji marzeń, czy wręcz przeciwnie, do ucieczki przed światem i ludźmi? Główna bohaterka rusza na drugi najdłuższy szlak pieszy Ameryki Północnej, Pacific Crest Trail, liczący ponad 500 km. Nie mając żadnego doświadczenia w chodzeniu, trekkingu, obozowaniu, próbuje się zmienić lub może… popełnić samobójstwo w bardziej spektakularny sposób? Sami oceńcie.
Siedem lat w Tybecie (Seven Years in Tibet) 1997
Prawdziwa historia austriackiego wspinacza, Heinricha Harrera, który wyruszył w Himalaje, ale nie może wrócić do kraju z powodu wojny. Film opowiada o wspinaczu i jego przygodach, dzięki którym z końcu trafił do Lahsy, stolicy Tybetu i poznał Dalaj Lamę. Znajomość ta zmieniła jego, ale może i samego Dalaj Lamę? Całość historii podsyca fakt, że działo się to w czasach, gdy Chiny zajmowały Tybet jako swoje terytorium. Co zrobi wspinacz, uwięziony bez możliwości powrotu do domu, uwikłany w nie swój konflikt?
Everest 2015
Film pokazujący, jak niebezpieczna potrafi być najwyższa góra świata, jak nieprzewidywalna i okrutna, jeśli tylko ktoś nie liczy sił na zamiary. Dzieje się to w czasach, gdy wyprawy na Everest stały się skomercjalizowane i powszedniej dostępne dla osób, które mogą sobie na nie pozwolić. Wbrew jednak obiegowym opiniom i “tłumom do szczytu”, zdobycie Everestu wcale takim łatwym zadaniem nie jest, o czym przekonali się bohaterowie filmu. Pozycja “must see” dla każdego fana górskich wędrówek.
Najpierw zabili mojego ojca (First They killed my Father) 2017
Kolejna historia oparta na faktach. Spokojne życie młodej, dobrze sytuowanej dziewczynki z Kambodży zostaje brutalnie przerwane, gdy do władzy dochodzi komunistyczna partia Czerwonych Khmerów, a dziewczyna trafia do obozu pracy.
Poza Światem (Cast Away) 2000
Czy trzeba komuś przytaczać historię Robinsona Cruzoe? Samotnego rozbitka, pozostawionego na pastwę losu na bezludnej wyspie. Genialna gra aktorska Toma Hanksa, który przygotowując się do zagrania głównej roli w tym filmie specjalnie schudł kilkanaście kilogramów! Walka z żywiołem, samotnością i chęcią przetrwania – oto, o czym opowiada ten film.
Ścieżki (Tracks) 2013
Opowieść o kobiecie, która miała marzenie. Chciała sama pokonać pustynię w Australii. Postanowiła więc spełnić te marzenie, ale nie zdawała sobie sprawy, ile będzie ją to kosztować wyrzeczeń i jak często los będzie rzucał jej wielkie kłody pod nogi, na dodatek, w najbardziej niespodziewanych momentach. Film polecam każdemu, kto ma problem z motywacją i łatwo się poddaje. Obserwując osoby, takie jak główna bohaterka można się przekonać, że istnieją ludzie niezłomni.
Goryle we mgle (Gorillas in the Mist) 1988
Film o kobiecie, która wyruszyła do Afryki, by badać zwyczaje goryli. Nawiązała z nimi niesamowitą więź, przekonała się, że goryle to nie tylko “jakieś tam zwierzęta”, ale że czują, pamiętają i potrafią odwzajemniać uczucia. Niestety, ale główna bohaterka musi też zmierzyć się z okrucieństwem człowieka wobec tych bezbronnych zwierząt. Film bardzo wzruszający.
127 godzin (127 hours) 2010
Kolejna autentyczna historia. Główny bohater to Aron Ralston, który podczas podróży ulega poważnemu wypadkowi i zostaje uwięziony w skale na pustyni w stanie Utah. Nie ma jak skontaktować się z nikim, nie może wezwać pomocy, postanawia więc przeżyć. Za wszelką cenę. Film opowiadający o desperackiej walce o przeżycie. Zdecydowanie nie dla osób o słabych nerwach.
Niepokonani (The Way Back) 2010
Film nakręcony na podstawie książki polskiego żołnierza, Sławomira Rawicza pod tytułem “Długi Marsz”. Jest to historia wojenna jeńców uwięzionych w obozie na Syberii, gdzie strażnikiem jest zima, a zabójcą tajga. Sławomir Rawicz zapewniał, że historia jest prawdziwa. Podważono jednak tę teorię. Do dziś nie wiadomo, czy historia była prawdziwa, czy nie. Sam w sobie film jest jednak fantastycznie zrealizowaną produkcją o woli przetrwania i ucieczki.
Togo 2019
Autentyczna historia Leonharda Sappala, powożącego psim zaprzęgiem na Alasce mężczyzny, który wyrusza w bardzo niebezpieczną podróż po lekarstwo mające uratować jego miasteczko przed chorobą. Jako głównego psa bierze tytułowego Togo, podstarzałego Huskyego w którego nikt nie wierzy, że może przeżyć taką wyprawę. Historia prawdziwej przyjaźni pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. W kilku momentach leciutko naciągana, ale mimo tego – zdecydowanie polecam ten film jako film drogi.
K2 1991
Oparty na faktach film opowiadający historię dwóch przyjaciół próbujących zdobyć tytułowy, jeden z najniebezpieczniejszych szczytów świata. Sprawy się komplikują, gdy lider wyprawy ulega poważnemu wypadkowi. Czy chęć zdobycia góry przewyższy chęć przeżycia?
Piknik z niedźwiedziami (A Walk in The Woods) 2015
Wiekowy pisarz przewodników postanawia zmierzyć się z najdłuższym Amerykańskim szlakiem górskim, Appalachian Trail, liczącym 3500km. Wyrusza, na przekór żonie, zabierając ze sobą bardzo dawno niewidzianego kolegę. Film jest połączeniem przygody i komedii, świetnie się ogląda i nie ma w nim miejsca na nudę.