fbpx
Image Alt

Blog

Isla de la plata

Galapagos dla ubogich – Isla de la Plata

Wyspy Galapagos należą do najlepiej zachowanych dziedzictw natury na świecie. Czas zatrzymał się na tych niewielkich, wulkanicznych wysepkach, dzięki czemu można oglądać tam gatunki zwierząt nie występujące nigdzie indziej. Niestety – nie każdego stać na drogą wycieczkę na te piękne wyspy. Nie dość, że trzeba kupić bilet lotniczy, to jeszcze zapłacić za wstęp do parku narodowego na wyspach. Ale to nie wszystko. Trzeba też zapłacić specjalny podatek za wizytę, nie da się przywieźć swojego jedzenia, trzeba się żywić tylko tym, co można kupić na miejscu, a tanie to nie jest. Na szczęście – jest opcja alternatywna!

Ekwador prócz pięknych Wysp Galapagos oferuje tanią, bo kosztującą jedynie 40USD za osobę, jednodniową wycieczkę na… Galapagos dla ubogich! I to nie jest moja prywatna nazwa, a powszechnie stosowana w anglojęzycznym świecie “Poor Man’s Galapagos“.

Isla de la Plata

Isla de la Plata

Galapagos dla ubogich, czyli Isla de la Plata, jest niezamieszkaną przez ludzi wyspą oddaloną o 42 kilometry od Puerto Lopez w Ekwadorze. Jest częścią rezerwatu przyrody Machalilla i dla osób kochających naturę nieskażoną ręką człowieka, stanowi nie lada gratkę do odwiedzenia.

Właściwie to wyspę odwiedza się, by zobaczyć jedno (lub więcej) z czterech gatunków zwierząt tam występujących. Płetwala Błękitnego, Zielonego Żółwia, Uchatkę Patagońską i Głuptaka Niebieskonogiego. Na wyspie znajduje się też sanktuarium z czasów panowania Inków, ale niestety z powodu okresu godowego głuptaków, kiedy my odwiedziliśmy wyspę, nie można było na tę część Isla de la Plata się udać.

Isla de la Plata
Isla de la Plata

Jak się dostać na Isla de la Plata?

Na wyspę, będącą ścisłym rezerwatem przyrody, można się udać TYLKO I WYŁĄCZNIE rezerwując wycieczkę organizowaną przez operatorów turystycznych ulokowanych w Puerto Lopez (lub w Montanita, ale wtedy i tak trzeba przejechać autobusem na przystań w Perto Lopez by popłynąć na wyspę).

Nie ma problemu ze znalezieniem wycieczki – Puerto Lopez to malutka mieścina na wybrzeżu, gdzie nie sposób nie zauważyć kilku biur podróży oferujących przyjezdnym wycieczki fakultatywne. Każde z tych biur będzie miało w ofercie Isla de la Plata, a cena (na 2020 rok) wyniesie 40-45USD za osobę. Wszystkie biura operują w języku hiszpańskim i angielskim.

Miejscowe biura podróży ze sobą współpracują, nie ma więc sensu próbować szczęścia u konkurencji – kiedy rano będziesz czekać na wypłynięcie, zobaczysz, że inne biura przyprowadzą swoich klientów i wszyscy razem popłyniecie jednym lub dwoma statkami, w zależności od ilości osób.

Isla de la Plata
Isla de la Plata

Isla de la Plata – krok po kroku

W biurze podróży powiedzą ci, o której godzinie kolejnego dnia odpływa łódź. Najprawdopodobniej będzie to 8 rano, więc zbiórka w porcie – 7:30. Przewodnik zrobi instrukcję BHP co wolno, a czego nie na wyspie (nie straszyć ptaków, nie niszczyć gniazd i jaj, nie wnosić jedzenia, tylko wodę, nie śmiecić itd.).

Jeszcze tylko kamizelka ratunkowa i wskakujemy na łódź. Podróż w jedną stronę zajmuje od półtorej do dwóch godzin, w zależności od tego jak zachowuje się danego dnia morze. Po drodze przewodnik wprowadzi cię w historię wyspy, będzie też czas na poczęstunek.

Isla de la Plata
Isla de la Plata
Isla de la Plata

Dopłynąwszy do brzegu, wyskakujemy na plaży pełnej krabów i idziemy się zameldować do biura parku. Jest to jedyne miejsce w którym można skorzystać z toalety na całej wyspie.

Następnie przewodnik pokaże mapę szlaków, którymi można w danym czasie spacerować. Szlaki są zmieniane ze względu na porę roku i miejsca wylęgu żółwi lub budowania gniazd przez głuptaki. Zazwyczaj trekking po wyspie zajmuje około czterech do sześciu godzin.

Po zakończonym spacerze łódź zabierze was na spokojniejszą wodę niż brzeg na którym się ląduje i … można wskoczyć do oceanu by pouprawiać snorkeling. Jest to naprawę fantastyczne doświadczenie, zwłaszcza, że obok nas będą pływać ogromne zielone żółwie!

Quilotoa loop w ekwadorze

Dla fanów górskich trekkingów pozycja obowiązkowa – Trekking Quilotoa Loop w Ekwadorze

Co trzeba wiedzieć o Isla de la Plata?

Wyspę można odwiedzać w dowolnej porze roku, ale w każdym sezonie widok będzie inny. Nie w każdym sezonie można spotkać wieloryby i nie w każdym sezonie uchatki. Jeszcze rzadziej ptaki nazywające się – fregaty. Za to głuptaki i żółwie są tutaj cały rok.

Isla de la Plata
Isla de la Plata

Wyspa zmienia się w zależności od sezonu. Podobno w okolicach kwietnia – maja jest w całości zielona. Gdy my odwiedziliśmy ją w grudniu, wyglądała jak spalona słońcem pustynia, pełna jedynie suchych gałęzi i spalonej na popiół ziemi.

Warto pamiętać, by zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody. Na wyspie nie ma miejsc zacienionych. Dopiero snorkeling w oceanie pozwoli się ochłodzić. Przyda się również krem do opalania. Jedzeniem nie ma się co martwić – przekąska z rana i obiad są wliczone w cenę wycieczki.

Czy warto?

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na “prawdziwe” Galapagos, to Isla de la Plata będzie wspaniałym pomysłem. Jeśli zaś masz okazję udać się na Galapagos to… na Isla de la Plata nie znajdziesz raczej niczego, co po wizycie na Galapagos zrobiłoby na Tobie wrażenie.

Jako, że ja nie udałem się na Galapagos, to z wycieczki na Isla de la Plata byłem jak najbardziej zadowolony.

By zakończyć, w ramach ciekawostki powiem jeszcze jedno.Wyspa, mimo, że oddalona jedynie o 42 km od linii brzegowej Ekwadoru, ma zupełnie inny ekosystem niż stały ląd. Niezależnie więc od tego, co widziałeś w samym Ekwadorze, na Isla de la Plata zobaczysz coś nowego 🙂

Cześć! Mam na imię Michał, jestem fanem podróżowania z plecakiem, kolarstwa w wersji sakwiarskiej oraz górskich eskapad. Na chwilę obecną odwiedziłem ponad 40 krajów na pięciu kontynentach (w tym Antarktydę!), ale liczba ta ciągle rośnie. Chcę dzielić się ze światem tym co dobre i pozytywne w podróżowaniu, służyć pomocą i inspirować. Dziękuję za odwiedziny! Jeśli Ci się tutaj podobało to zrób coś, co sprawi mi przyjemność i pokaże, że warto tworzyć tego bloga- zostaw komentarz, udostępnij, polub moją stronę na Facebooku. Będzie mi bardzo miło!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on

Polub na FB

Polub mój FanPage na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


This will close in 30 seconds

0
Podziel się przemyśleniami! Dziękuję :)x