Jak poprawnie spać w śpiworze
Śmieszne? To przeczytaj do końca i powiedz, czy o wszystkim wiesz!

W życiu spałem w śpiworze wiele, wiele razy. Pod namiotem, w schroniskach górskich, na dziko pod chmurką, w samochodzie. W temperaturze wysokiej i niskiej, przy dużej i małej wilgotności. Mam niejakie doświadczenie, którym chciałbym się podzielić. Ale najpierw tytułem krótkiego wstępu- skąd pomysł na taki artykuł.
Rozmawiam często z ludźmi, którzy podróżują w stylu backpackerskim bądź uprawiają rowerowe sakwiarstwo. Czasami ktoś pyta mnie o porady – jak wybrać śpiwór. Doradzam więc. Spotykamy się za jakiś czas, a ta osoba narzeka, jak straszliwie zimno było nocą i pyta mnie – co jest nie tak ze śpiworem. Myślimy więc – a może zła temperatura komfortu śpiwora, a może zła izolacja… ale w pewnym momencie zacząłem pytać o inne szczegóły. I tak doszedłem do wniosku, że zrzucenie winy na śpiwór wcale nie jest poprawnym rozwiązaniem! Oto co musisz wiedzieć kładąc się spać w śpiworze, zwłaszcza, jeśli na zewnątrz jest chłodno!
Sprawdź inne artykuły związanie z biwakowaniem:
Nie kładź się spać zmarznięty!
Rozbijamy obozowisko, trochę jeszcze porozmawiamy, pokręcimy się wokół. Przychodzi noc, robi się zimno, no to myślimy – hop, do śpiwora się ogrzać. Błąd! Najpierw rozgrzej organizm. Zrób kilka rundek truchtem wokół namiotu, zrób kilka pompek lub przysiadów. I wtedy, póki organizm jest rozgrzany, wskakuj do śpiwora. Dzięki temu Twoje własne ciepło rozejdzie się w śpiworze i będzie cię grzać.

Zjedz coś przed pójściem spać
Wiem, nowoczesna dietetyka mówi zupełnie coś innego. Jednakże drobna przekąska tuż przed położeniem się spać sprawi, że Twój organizm będzie musiał trawić w nocy. Dzięki temu będzie ciągle pracował, a jego praca wiąże się z wytwarzaniem odrobiny dodatkowego ciepła. Przekąska powinna być czymś o powolnym spalaniu – tłuszczem. Proste cukry czy przekąski energetyczne spalą się zbyt szybko.
Nie idź spać odwodniony
Wiele osób nie pije żadnych napojów tuż przed pójściem spać, bo “będzie musiało wstać w nocy”. To kolejny błąd, stricte powiązany z poprzednim. Organizm powinien być nawodniony przed pójściem spać, dzięki temu zatrzyma w sobie ciepło na dłużej.
Przebierz się idąc spać
Ubrania, które miałeś na sobie cały dzień, prócz nieprzyjemnego zapachu, mogą być też przepocone bądź “zmarznięte”. Dobrze jest przed pójściem spać zmienić odzież na coś, czego nie nosiliśmy przez cały dzień, następnie wykonać kilka ćwiczeń rozgrzewających i hop- wskakujemy do śpiwora!
Nagrzej śpiwór przed pójściem spać
Oprócz wykonywania ćwiczeń i rozgrzania ciała, możesz też nagrzać śpiwór od środka przed pójściem spać, wkładając do niego na przykład ogrzewacze chemiczne. Możesz również podgrzać wodę i włożyć butelkę z ciepłą wodą do środka. Dzięki temu nagrzejesz wewnętrzną część materiału i unikniesz skutków kontaktu ciała z zimnym śpiworem.
Załóż czapkę
Jak mówi stare przysłowie – “załóż czapkę, by zachować ciepłe stopy”. Czapka z zimnych warunkach to wymóg nieomal konieczny, zwłaszcza, że jest ściśle powiązana z kolejnym punktem.
____________________
Wbijajcie na 8a, na wybrany sprzęt pojawiły się promocje do 70%!
Promocja nazywa się winter sale
Widzieliście już nową promkę na Sportano? Z kodem Spring rabaty do 20%
A na skalniku nawet do 30% taniej!
____________________
Trzymaj usta i nos poza śpiworem!
Najgorszy błąd jaki robili moi znajomi! I mnóstwo ludzi, których widziałem, gdy spali w śpiworach. Chowanie ust w śpiwór, żeby “bardziej się opatulić”. Nic bardziej mylnego! Zauważyłeś, że śpiwór typu mumia pozwoli Ci chronić głowę, ale pozostawi twoją twarz na zewnątrz? To nie złośliwość producenta. Jeśli włożysz usta i nos do śpiwora, to wydychana wilgoć będzie się kumulować wewnątrz i dzięki temu, oddychając, sam znacznie obniżysz temperaturę w środku. Pamiętaj, że im większa wilgotność, tym temperatura odczuwalna niższa. Nie zapomnij nigdy o tym punkcie, to najgorszy błąd!
Inne artykuły związane ze śpiworami:
Odizoluj się od podłoża
Sam śpiwór to nie wszystko. Ważna jest izolacja od podłoża. Dzięki temu bezpośrednia temperatura gruntu nie będzie miała wielkiego wpływu na twój komfort cieplny. To, czy użyjesz karimaty, maty samopompującej czy materaca, pozostawiam na inny artykuł. Ważne, by Twoja izolacja odgradzała cię od spania bezpośrednio na ziemi lub podłodze namiotu.
Skarpetki do spania
Coś, co panie na pewno uznają za seksi 😉 Jeśli marzną ci stopy podczas snu, miej ze sobą parę czystych, nie spoconych skarpetek przeznaczonych tylko i wyłącznie do spania w śpiworze
Wstrząśnięte, nie …. upchane;)
Dobrym pomysłem jest roztrzepanie śpiwora przed położeniem się spać. Dzięki temu śpiwór nabierze powietrza, które jest naturalnym izolatorem.

Śpiwór ma być suchy!
Ten punkt został dodany na życzenie:) Wydało mi się to oczywiste, ale ktoś zwrócił uwagę, by o tym wspomnieć. Niezaprzeczalnym jest, że gdy śpiwór jest mokry lub wilgotny, to nie posiada już swoich właściwości izolacyjnych! Dlatego warto chronić śpiwór w plecaku dodatkowym workiem np. na śmieci lub dużą reklamówką. dodatkowo, jeśli rano nie pada, warto wysuszyć śpiwór z wilgoci, której nabył po nocy z otoczenia i z naszego potu.
A może tak… bez ubrań?
Na brak wyjaśnienia “dlaczego tak się dzieje” również zwrócono mi uwagę. Wbrew pozorom, nie licząc temperatur ekstremalnych, spanie bez ubrań w śpiworze może okazać się lepszym pomysłem, niż ubranie wielu warstw. Powietrze jest naturalnym izolatorem i łatwo się nagrzewa. Nasze ciało wydziela ciepło. Powietrze zgromadzone pomiędzy ciałem a śpiworem nagrzewa się i tworzy barierę grzewczą dla nas przez noc. To tak samo jak w zimie nosić dopasowane jeansy lub luźne bojówki. W bojówkach zawsze będzie cieplej, ponieważ pomiędzy skórą a materiałem spodni powstaje izolacja cieplna z powietrza. Jeansy nie pozostawiają tego miejsca i jest w nich znacznie chłodniej. Oczywiście cały ten punkt nie dotyczy specjalistycznej odzieży termicznej, o której możesz przeczytać w Jak nosić odzież termoaktywną.
Stosując się do powyższych rad znacznie zwiększysz swój komfort podczas spania w śpiworze i unikniesz wielu niepotrzebnych rozczarowań swoim ekwipunkiem. Czasami złość na śpiwór sam w sobie wcale nie jest właściwym krokiem. Jeśli jednak powyższe rady nie pomagają, wtedy należy się zastanowić, nad zmianą śpiwora. Ale to już temat na osobny artykuł!
Lista sprzętu kempingowego:
Zebrałem w jednym miejscu wszystkie akcesoria kempingowe jakich używam podczas swoich wypraw. Wiadomo - dopasowuję je w zależności od tego na idę dni, w jakich warunkach, czy to wyprawa rowerowa czy też długi, górski trekking. Zapraszam
- Namiot. Korzystam z dwóch namiotów. Podczas, kiedy w namiocie mają spać dwie osoby, zabieram ze sobą namiot Marabut Poligon II polskiej produkcji. Sprawdź na Ceneo . Jeśli śpię sam lub potrzebuję czegoś bardziej kompaktowego biorę ze sobą Naturehike Cloud up 2. Sprawdź na Ceneo
- Materac. Korzystam z pompowanego materaca z Decathlonu, model Forclaz 700. Sprawdź na Ceneo
- Śpiwór. Mam dwa śpiwory, ale wszystkie robione na zamówienie przez malutkie, domowe firmy. Podaję więc jedynie parametry. Śpiwór letni - syntetyk, waga około 1kg, komfort +7. Śpiwór zimowy - puch typu 850, waga 0.95kg, temperatura komfortu -6.
- Kuchenka. Jako, że cenię sobie kompaktowość, korzystam z kuchenki Go system, Geosystem Rapid. Sprawdź na Ceneo.
- Garnki. Do niedawna korzystałem z garnka Primus 1,2l. Sprawdź na ceneo. Jako, że po wielu latach garnek się przepalił, teraz korzystam z ultralekkiego Sea to Summit 1,2 L.
- Spork. Używam super lekkiego tytanowego sporka z Sea to Summit. Sprawdź na Ceneo
- Kartusze gazowe. Staram się kupować kartusze, w których z moich obliczeń gaz wystarcza na najdłużej. Więc latem są to kartusze Coleman 225g. Sprawdź na Ceneo. Oraz Coleman 440g. Sprawdź na Ceneo . Z kolei jeśli podróżuję zimą, przy niskich temperaturach najlepiej spisują się kartusze Primus 230g.Oraz Primus 440g. Sprawdź na Ceneo
- Filtr do wody. Od paru lat stosuję podczas podróży ten sam filtr, pomagał mi już na czterech kontynentach. Mój filtr do Sawyer Mini Sprawdź na Ceneo
- Scyzoryk. Niezawodny, niezastąpiony od lat, niezbędny w pracach obozowych Victorinox Camper. Sprawdź na Ceneo
- Nóż. Od kilku lat używam niezniszczalnego Benchmade Griptillian. Sprawdź na Ceneo
- Kubek. Ultra lekki aluminiowy, noname 😉
Zdjęcie które wykorzystałem Charakter fotografie designed by Rawpixel.com – Freepik.com
Jeśli wiem, że będzie zimno, to do spania zawsze biorę odzież termoaktywną i wtedy z zimnem nie mam problemów. Ale tak jak piszesz – kwestia odpowiedniego przygotowania, podłożenia czegoś odpowiedniego pod spód (ja śpię pompowanej macie).
Rzeczywiście temat brzmi komicznie, a jednak warto przeczytać. Praktyczne rady 🙂
Świetny post. Oby tak dalej 🙂
Jestem pod wrażeniem. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tak wiele czynników odpowiada za nasze ciepło. Co prawda nie pamietam już kiedy ostatni raz spałam w śpiworze, ale uśmiechnęłam się do tych wspomnień.
Słuszne wskazówki, ale sam dobór śpiwora już jest bardzo istotny. Docenia się go zwłaszcza przy temp. – 15, – 20, jak my na przykład podczas trekkingu w Himalajach.
Dziekuję za garść cennych informacji!
Naprawdę fajne rady.
Niby każdy z nas śpiwór ma i w nim nocował. Patrząc po tym wpisie jak ja go używałem widzę, że popełniałem błędy.
Mimo początkowej „lekkiej rezerwy” (chyba jak większość 😉 po dobrnięciu do końca przyznaję, że wpis jak najbardziej poważny i przydatny! Dzięki za garść tipów 🙂
Dawno nie spałam w spiworze, ale ostatnio rozmawialiśmy właśnie na ten temat, tzn. Ja się przysluchiwalam. Większość porad z Twojego wpisu była wymieniona, bo ktoś już nauczył się na wieeelu błędach. Pozdrawiam 🙂
Praktyczny i konkretny tekst, w sam raz przed kolejnym backpackerskim tripem 🙂 dzieki, zapisuje!
Tak się zastanwiam, chyba nie byłabym w stanie podróżować w ten sposób haha ja to jednak muszę mieć wygodę w każdej postaci ;P Ale podziwiam tych którzy nie maja z tym problemu!
Ja, podobnie jak Iwona, korzystam z odzieży termicznej przy niskich temperaturach. I jeśli coś mi marznie, to nos 🙂
Z jednej strony nie należy iść odwodnionym spać. Z drugiej strony wychodzenie ze śpiwór w środku nocy przy np. – 25 za potrzebą to wątpliwa przyjemność. 😉
Powiem tak… nie wyobrażam sobie spać w śpiworze gdzieś w dziczy, ale zaciekawiły mnie te porady. Szczególnie ta z nawadnieniem i chowaniem ust. Jednak wszystko ma sens…
Dzięki za bardzo przydatne porady. Super tekst, bardzo przyjemnie się czyta 🙂
Bardzo prkatyczne rady, na które raczej do tej pory nie zwracałam uwagi. 🙂
To nie artykuł dla mnie bo czasy spania w namiocie minęły 😊 następny raz będzie moich dzieciaków jak dorosną 😊
Już się chciałam wypowiadać na temat sformułowania „nowoczesnej dietetyki”, ale odpuszczę sobie. 😀
Mam jeszcze protipa dla podróżujących par: śpiwór z suwakiem po lewej stronie i drugi z suwakiem po prawej. Można je wtedy spiąć i zrobić jeden duży. No i wtedy jest idealnie, bo grzejemy siebie nawzajem. 🙂
Wiesz co, jak zobaczyłam niedawno tytuł tego postu, to parsknęłam śmiechem.
Pomyślałam sobie,jak można tracic czas na pisanie takich głupot (soooryyyy!!!).
No ale dzisiaj nie wytrzymałam i weszłam poczytac.
No i wiesz co, mądrze piszesz-).
No dla mnie to nic nowego, bo często w czasie podróży korzystamy ze śpiworów i stosujemy te wszystkie sztuczki.
Dla kogoś ,kto nie ma żadnego doświadczenia ze spaniem w śpiworze, rady jak znalazł.
Pozdrawiam!
Specjalnie taki tytuł :p
Znając Twoją kreatywnośc niedługo doczekam się posta: Zalety spania nago na trawie 🙂
Ej no, masz dostęp do mojego WordPress że widzisz niepublikowane jeszcze artykuły? 🤣😂🤣😂
Ha, ha…oczywiście!-)))))))))))
Ja zawsze śpię w skarpetkach oraz czapce 😀 Nawet ostatnio w Australii 😀
Wszystko w punkt! Od siebie dodam, że nie wyobrażam sobie innego śpiwora niż puchowy. Świetnie trzyma ciepło 🙂
Puchowym śpiworom dobrze też robi przesuszenie ich na słońcu po nocy (o ile jest słońce :P), wtedy pozbędziemy się tej nocnej wilgoci i „przetrzepiemy” puch 🙂
Z ciekawośtek powiem, że w wojsku, gdy spaliśmy w krzaczorach (w woju wiecznie chciało się spać) to cieplej było gdy się panterką(kurtką) przykrywaliśmy, niż gdy ją mieliśmy ubraną na sobie.
dokładnie tak! Jeśli ubranie pozostawia trochę miejsca pomiędzy tkaniną a ciałem to tworzy się izolacja z powietrza. Nagrzane naszym ciałem powietrze wspaniale izoluje od zimna
Bardzo pomocne,.praktyczne informacje dzięki 😁
Dziękuję, cieszę się, że artykuł się przydał! 🙂
Rozmawiając o śpiworze trzeba zawsze mówić o zestawie śpiwór+mata. Otóż norma dla śpiworów przewiduje testowanie ich na podłożu o R=4,8. To typowa zimowa mata. Jeśli śpiwór leni tak testowany używamy z karimatą labo materacem nieizolowanym to temperatury wprowadzą nas w błąd. Materac nieizolowany, nadmuchiwany nadaje się tylko do temperatur wyższych niż +10. Kariamaty? Tu wszystko zależy od ich grubości. Ale 2-3 karimaty co zaizolują nas w zimie to pakunek 30 litrów i niecały 1 kg masy. Może to sprawiać problem przy noszeniu na plecach. Samopoma o takich parametrach będzie ważyć tyle samo, ale zajmie ok. 10 litrów. Ciałem zgniatamy izolację… Czytaj więcej »
Jednym z powodów dla których polecam puch jest to, że od kilku lat nie byłem w Polsce. Ameryka Południowa, Azja Środkowa i Daleki Wschód to moje ostatnie rejony na trekking. Dałeś mi dobry pomysł, muszę napisać porządny artykuł o matach
Osz kurczę, dzięki!
Z nieba mi spadłeś 😉 niedługo wybieramy się na camping, można powiedzieć pierwszy raz i te rady bardzo się przydadzą
Mam nadzieję, że wszystkie się przydadzą 😀
Fakt trzeba czytać do konca…
Zawsze 😉